Kapat

Audi E-Tron Tanımlandı: Mühendis Elektrik Quattro Sistemini Açıkladı

Audi mühendisi Moritz Reiff, Audi e-tron SUV’un e-Quattro teknolojisinin inceliklerini paylaşıyor

Audi, “Quattro” dört tekerlekten çekiş sistemi için yıllar boyunca çok övgü aldı. Ancak, tamamen yeni e-tron SUV, şirketin Electric Quattro’da (e-Quattro) ilk girişimidir. Aslında, Audi e-tron sadece EV’lere gelince anlam ifade eden dört tekerlekten çekişli bir yapılandırmada mevcut.

Satın alınabilirlik konusunun yanı sıra, elektrikli bir otomobilin ve özellikle lüks bir elektrikli SUV’nin dört tekerlekten çekişsiz olması gerekmiyor.

Geçmişte birçok kez belirttiğimiz gibi, en son çekiş kontrolündeki gibi modern teknolojiler, bir elektrik aktarma organının sağladığı anlık torkla oldukça iyi bir şekilde eşleşiyor. Bu konsept dört tekerlekten çekiş kullanımıyla daha da hızlandırılmıştır. Bunun bir kısmı, her bir dingil ve tekerleğin karmaşık kontrolüne ek olarak, “kaykay” aküsünden düşük, dengeli ağırlık merkezine bağlıdır.

Audi’nin e-Quattro sistemini tasarlama ve uygulama konusunda nasıl gittiği hakkında daha iyi bir fikir edinmek için yukarıdaki videoyu izleyin. Audi mühendisi Moritz Reiff, aracın test edilmesinden ve aynı zamanda geleneksel otomobillerde bu tür sistemlerin istikrar ve çevikliğini sağlamanın yanı sıra en yüksek verimin elde edilmesi hedefini anlatıyor. Anlık tork gibi EV özellikleri genel olarak yardımcı olsa da, tasarım zorlukları da ortaya çıkarmaktadır.

YouTube’da Audi USA üzerinden video açıklaması :

Audi e-tron Tanımlanmış: e-quattro

Audi mühendisi Moritz Reiff, Audi e-tron SUV’daki e-quattro sisteminin inceliklerini anlatıyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir