Kapat

Audi Sportback Elektrik Konsept Fragmanı, KKD Platformu Tabanlı

Kabaca A5 Sportback ile aynı boyutta ve şekildedir.

Audi’nin elektrikli gündemini hala ikna edemediyseniz, Ingolstadt tabanlı markanın dört farklı platforma dayanan çeşitli elektrikli araçlar üzerinde çalıştığını hatırlatmamız gerekiyor. E-Tron SUV muhteşem iken, MLB Evo platformunun onun sıfır emisyon adaptasyonu ile satışa zaten e-Tron GT J1 mimarisi ile çıktığını biliyoruz. VW Grubunun MQB platformu, son zamanlarda ID.3’teki hatchback üzerinde ilk kez giriş yapmış olan Q4 E-Tron‘un temelini oluşturacak.

Daha sonra, Sportbacks ve Avants’dan crossovers ve SUV’lere kadar değişen üst orta ölçekli modeller için Porsche ile birlikte Premium Platform Electric (PPE) geliştiriyor. Audi artık Audi’nin uzunlamasına monteli motorlarla donatılmış yanma araçlarının EV eşdeğeri olacağını söylediği PPE platformunun önünü açacak olan A5 Sportback ile kabaca aynı boyut ve şekilde aynı şık bir konsept otomobilin önizlemesini yapıyor .

Burada paketler altında ve grenli görüntülerde sunulan isimsiz konsept, alt uç modeller için arkaya monte bir elektrik motoru ve arkadan çekiş düzeniyle geliştirilen PPE donanımının bir alıcısıdır. Daha pahalı olanlar, bir AWD yapılandırmasını etkinleştirmek için ön aksta bir elektrik motoru ekleyecektir.

Audi, KKD’nin teknoloji paketinin yukarıda belirtilen MEB’dekinin “genellikle benzer” olduğunu ancak dört tekerlekten direksiyon, tork vektörü ve havalı süspansiyon desteğinden bahsetti. Ambalajdan bahseden şirket, bu elektrikli araçların MLB platformuna göre daha kısa olmasına rağmen, elektrik motorlarının akıllı yerleştirilmesi sayesinde kabin içinde daha fazla yer sunacaklarını ve Merkez tünelden kurtulurken batarya paketi konumlanacağından bahsediyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir