Kapat

Autocar, Mini Rocketman Elektrik 2022 Yılında Üretilecek Dedi

Bunun gerçekleşmesi için 11 yıl gerekiyordu ancak tarz hiç eski görünmüyordu…

Bugünlerde yaygın bir şaka, bir Mini’nin miniden başka bir şey olabileceğidir. Piyasa talepleri modelin büyümesini, iki ek kapı almasını, bir coupé, roadster ve hatta SUV’lar olmasını sağladı. Mini’nin mini kısmı Rocketman konsepti 2011’de ortaya çıkana kadar kayıptı. Ancak iş vakası şimdiye dek hiç bir zaman bir anlam ifade etmedi. Autocar’a göre araba satışa sunulacak, ancak 2022 yılında.

Alman otomobil üreticisi, Çarşamba günü tam bir yıl önce Çin firması ile bir ortak girişim yaptı – buna tesadüf diyoruz. Spotlight Automotive olarak adlandırılan ortak girişim, Çin’de Mini elektrikli araçlar üretme hedefine sahip. Yeni minik Mini’nin o sırada aralarında olduğunu hayal etmedik.

Mini Rocketman 2022'de Üretime Ulaşacak

Prodüksiyon Rocketman’ı çoğunlukla Ora R1’in elektrikli platformuna dayanacak. Çin elektrikli otomobil 137.6 inç (3.50 m) uzunluğunda, 65.4 inç (1.66 m) genişliğinde, 61.4 inç (1.56 m) yüksekliğinde ve 97.4 inç (2.48 m) dingil açıklığına sahip, Rocketman’ın sunduğu boyutlarla aynı veya daha az.

R1, mini Mini’nin ne sunacağını tahmin etmemiz için iyi bir referanssa, muhtemelen 194 millik bir NEDC serisi sunan 33 kWh kapasiteli bir pil takımı sunacaktır. 167,7 mil NEDC aralığı sağlayan 32,6 kWh’lik bir pakete sahip olan yakın zamanda yayınlanan Mini Cooper SE’den daha fazlası. 

Mini Rocketman 2022'de Üretime Ulaşacak

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − 6 =