Kapat

Bir Başka Elektrikli Otomobil BMW i3 Yangını: Video

Polis, nedenlerin soruşturma altında olduğunu ancak EV’nin ana şüpheli olduğunu söyledi.

“Uşak yaptı”, değil mi? En azından kitaplarda. Yangınlardan söz ediyor olsaydık, cümle muhtemelen “EV yaptı” olurdu. Elektrikli bir otomobilin dahil olduğu tüm son raporlarda görebildiğimiz budur. Bu örneği, Los Angeles Daily News tarafından bildirilen bir örnek olarak ele alalım: Toluca Gölü’ndeki 2 katlı bir evde geçtiğimiz 29 Haziran Cumartesi günü yangın çıktı. Soruna neyin yol açtığından hiç bahsetmiyoruz, ancak ünvan “ BMW elektrikli otomobil” in yandığını gösteriyor. Bu bir BMW i3 idi ve tahmin edebileceğiniz gibi, muhtemelen ana şüpheli.

BMW i3 Kaliforniya'daki yangında ana şüpheli

Yangın saat 12: 19’da bildirildi ve 46 itfaiyecinin söndürmesi için 19 dakika talep edildi. Makaleye göre, videoda görülen ve aralarında bir Mercedes-Benz SL 55 AMG olan garajda başlayan yangının “diğer araçlara” zarar verdiğini anlayabiliyoruz. İ3 ağır hasar edildiği bildirilmektedir. Videoda, yangının “araba yangını” olarak başladığını söyleyerek kameraya yakın birini duyabiliyoruz.

Her neyse, görüntüler BMW’nin sol tarafını şaşırtıcı bir şekilde bütün olarak gösteriyor. Lastikler sağlam görünüyor. Belki de itfaiyeciler yangını hızlı bir şekilde söndürmeyi başardılar. Belki de EV’den başka bir şey sebepti ve i3 bundan yalnızca etkilenmişti. Başka bir video yanlış bir şekilde “Tesla SUV” un da yangına karıştığını söylüyor. Varsayımsal Model X, garajda saklanıyor olabilir ancak yorum yapan insanlar bunun bir SUV veya Tesla olmayan BMW i3’e yanlış bir referans olduğunu düşünüyor ve yazardan düzeltmesini istiyor. Uygun bilgi olmadan elimizdeki tek şey resimler. Ve sadece i3 ve SL 55’i gösteriyorlar. LA İtfaiye Departmanı, Facebook sayfasında, itfaiyecilerin yangında iki araç bulduklarını belirtti.

Mercedes ve BMW mi bu olayın sorumlusu? Daha fazla araç var mıydı? “Diğer araçlar” bizi en azından SL 55 ve diğerini düşündürüyor. Neler olduğu hakkında daha fazla bilginiz varsa, yorumlarda bize bir satır bırakın.

BMW i3 Kaliforniya'daki yangında ana şüpheli

EV’nin güvenliğine dair kuşku son zamanlarda, bir S modelinin ve Nio ES8’in Çin’deki net ve yandığı bildirilen diğer yangınları gösteren videolara bağlı olarak artmıştır. Adil olmak gerekirse, sebepsiz: lityum çok yanıcı ve reaktif. Bu malzemeye dayanan bataryalar Boeing ve 787 Dreamliner modelinde de sorunlara neden oldu.

Aküler için daha iyi ve daha ucuz malzemelerle ilgili devam eden birçok araştırma projesi bulunmaktadır. O zamana kadar muhtemelen bunun gibi daha fazla durumla karşı karşıya kalacağız. “EV yaptı” diyen insanlar, EV otomobil üreticilerinin acil olarak ele alması gereken bir konu.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × three =