Kapat

Bize İnanın: Bu Microlino Değil, Karolino

Prodüksiyon tedarikçisiyle yapılan yasal bir savaş, yeni kentsel elektrikli dört tekerlekli çevrimi tehdit ediyor.

Geçen Mayıs ayında, Microlino’nun arkasındaki şirket olan Micro-Mobility, elektrikli dört tekerlekli bisikleti Microlino için ilk teslimatları erteleme uyarısı ile bizi şaşırttı. Şirket, üretim ortaklarının “kalite standartlarını, Microlino’nun daha da geliştirilmesi ve üretimini” karşılamadıklarını belirterek çok samimi ve açık tutucuydu. Buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu öğrendik.

Micro-Mobility, 2016 yılında Tazzari ve şubelerinden biri olan TMI ile Tecno Meccanica Imola için bir anlaşma yaptı. İtalyan şirketi, Micro-Mobility’in Microlino’yu geliştirmesine ve üretmesine yardımcı olacak. Ancak geçen yıl işler değişti.

TMI, Kasım 2018’de, 2007’de bir Porsche 911 yarışmacısı olan Artega GT’yi yapmaya çalışan bir Alman şirketi olan Artega’ye satıldı. 2009 yılında, 43 ünitenin tesliminden sonra, Artega’nın kurucusu Klaus Dieter Frers, ortağı Wolfgang Ziebarth ve Meksikalı bir işletme olan Tresalia Capital tarafından şirkete devredildi. 2012 yılında Artega iflas etti ve Frers tarafından geri alındı.

O sırada Alman girişimci, eski ortaklarını baskın yapan şirketten sorumlu olmakla suçladı. Hikayeye yakın olan insanlar bize başka türlü söylüyorlar: Arrè GT’nin sadece 8 ön üretim biriminin Frers’i görevlendirmeden önce teslim edildiğini söyledi. Ve bu seri üretimi sadece Ziebarth devraldıktan 8 ay sonra başladı.

Artega Scalo

O zamandan beri Artega, Artega GT’yi eski ICE spor otomobilinin elektrikli bir versiyonu olan Artega Scalo’ya dönüştürdü . Satılık Scalo birimleri aradık ve hiçbiri bulamadık. Artega ayrıca , 2017 Cenevre Otomobil Fuarı’nda yalnızca 50 ünite bulunan Scalo Superelletra’yı üretmeye söz verdi . Onları şirkete sorduk ancak yorum yapmaktan kaçındı.

Gerçek şu ki, Micro-Mobility’nin TMI ile olan sözleşmesinde bir kontrol maddesi değişikliği olmadığı için satışa karşı çıkamadı. Değişimle başa çıkmak zorunda kaldı, hatta her şeyin kötüye gideceğini hissetmeden sonra bile. 

“Devralındıktan sonra çok fazla gecikme ve yanlış anlamalar oldu. Tek bir çalışan tutulmadı, bu da büyük miktarda değerli know-how kaybına neden oldu. Sadece 3 hafta içinde Klaus Frers ve Erik Tazzari yasal bir kavgaya başladılar ve aniden durma noktasına gelen kalkınmayı durdurmak için uğraşıyorduk, ”diyor Micro-Mobility CMO’su Merlin Ouboter.

“Klaus Frers, geliştirmenin başarıyla tamamlandığını ve bizden son ödemeyi talep ettiğini iddia etti. Kanımızca Microlino son müşterilere hazır olmaktan çok uzaktı, çünkü ciddi derecede tehlikeli olan birçok teknik kusur vardı ve bu yüzden gelişimimiz bitene kadar ödemelerimizi erteledik. Ama bu asla gerçekten ilerlemedi. ”

ABD'ye İnan: Bu Microlino Değil;  Karolino

Ouboter, Micro-Mobility’in rekabetten adil olduğu kadar korkmadığını söyledi. “Açık olmak gerekirse, Artega’nın kendi bağımsız elektrikli otomobilini geliştirmesinde gayet iyiyiz, ancak buradaki durum çok saçma. Bu sadece bir kopya değil, tam anlamıyla ödediğimiz parçalardan yapılmış farklı bir logoya sahip bir Microlino! ”

İlerleyen zamanlarda gelişmeler oldukça bu makaleyi güncelleyeceğiz.

Microlino İçin Fiyatlar Ve Kullanılabilir Seçenekleri Kontrol Edin

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir