Kapat

Bloomberg: NIO, Dört Yılda 5 Milyar Dolar Zarar Etti

Satışlar beklenenden düşük olduğundan NIO’da işgücünün daha da azalması bekleniyor.

Bir Bloomberg makalesine göre, 4 yıldır (2014’ten bu yana) 5 milyar dolar zarar eden Çin EV başlangıç NIO‘sunda kara bulutlar toplanıyor.

Beklenen (yakında ilan edilecek) 2,2 milyar yuan (369 milyon $) ‘lık ikinci çeyrek zararıyla, bugüne kadar toplam zararın 5,7 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, Tesla 2003 yılında başlamasından bu yana yaklaşık 15 yıl içinde 5 milyar dolar zarar verdi ancak şimdi çok daha büyük ölçekte otomobil üretiyor ve satıyor.

NIO, beklenenden daha zayıf satışlarla mücadele ediyor, Çin’deki BEV teşviklerini maliyetli bir şekilde hatırlattı ve ölçeklendirdi. Bütün bunlar NIO hisse senedinin fiyatını yedi ay önce 10 dolardan bugün 3 dolara düşürdü.

Durumun sonucunun Eylül ayının sonuna kadar işgücünün % 14 oranında ve 7.500 kişi oranında daha da düşürüleceği bildiriliyor. Hayatta kalmak için NIO daha fazla para toplamaya zorlanabilir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir