Kapat

BMW Group ve Jaguar Land Rover Elektrikli Otomobil Teknolojisi Üzerinde İşbirliği Yapacak

Jaguar Land Rover’ın gelecekteki eklentilerinde BMW’nin “Gen 5” eDrive teknolojisini kullanmasına izin verilecek.

BMW Group ve Jaguar Land Rover bugün yeni nesil elektrifikasyon teknolojisinin önemli bir ortaklığını ve ortak gelişimini duyurdu.

İşbirliği, BMW’nin beşinci nesil “Gen 5” eDrive teknolojisini (BEV’ler ve PHEV’ler için) temel olarak kullanan yeni nesil elektrikli tahrik üniteleri (elektrik motorları, şanzımanlar ve güç elektronikleri dahil) üzerinde odaklanacak.

Basın açıklamasına göre, ortak üretim Gen 5 güç ünitelerini geliştirecek ancak gerçek üretim ayrı ayrı gerçekleştirilecek. (İngiltere’deki Wolverhampton merkezli Motor Üretim Merkezinde JLR ve Almanya’da BMW olması durumunda)

“Münih’te bulunan BMW Group ve Jaguar Land Rover uzmanlarından oluşan ortak bir ekip, her bir ortak tarafından kendi üretim tesislerinde gerçekleştirilecek elektrikli aktarma organlarının üretimi ile Gen 5 güç ünitelerini daha da geliştirmekle görevlendirilecek. “

“Bir Jaguar Land Rover ve BMW Group uzmanlarından oluşan ekip, EDU’ları, her iki ortakla birlikte kendi ürün yelpazeleri için gereken spesifik özellikleri sağlamak için sistemleri geliştirecek şekilde tasarlayacak.”

Ar-Ge maliyetlerini paylaşmanın yanı sıra, ortaklar ortak üretim planlamasının yanı sıra tedarik zinciri genelinde ortak tedarikten ölçeklendirme ekonomilerinden tasarruf etmeyi amaçlamaktadır.

Bizim bakış açımıza göre, plug-in teknolojisinin (ve diğer bazı şeylerin) maliyetleri o kadar yüksek görünüyor ki, özellikle otomobil satışlarını veya marjlarını azaltmakla birleşince, bu birçok yeni ittifakı tetikleyecektir.

JLR ile yapılan anlaşmanın BMW Group’a bir miktar hayat getirmesi gerekirken, JLR durumunda (son zamanlarda büyük kayıplar nedeniyle) büyük bir sıçrama olabilir ve belki de modern bir plug-in araba grubu geliştirme şansı olabilir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir