Kapat

BMW i3 Muhtemelen Doğrudan Başarılı Olmaz

Yaşam ve Sürücü modülleri ölmek üzere.

Bu aileyi geride bırakmak için bahane. BMW, EV’lerle ilgili ciddi bir karar hatası verdiğini açıkça kabul etmeyecek. Hem hacim, üretim stratejisi hem de bundan çok müşterilerin talebi açısından.

İ3 ve karbon fiber bileşenlerini yüksek sayılarda üretebileceğini iddia etmesine rağmen, muhtemelen kabul edilebilir olandan çok daha pahalıdır. BMW, gazetecilere üretim sürecinde ustalaşmasını sağlamak için karbon fiberden yapılmış bir anahtar tutucu bile verdi.

Gerçeklik çok pratik olmayan küçük bir otomobille başladı. Aynı zamanda kapılara yapışmayan kapı kolları gibi – kalite sorunları da her zaman çok dikkatli bir şekilde kullanılır – ve üretim sayıları çok düşüktür. 

2018 BMW i3s: İlk Sürücü

Mayıs 2019’da, i3 150.000 adet dönüm noktasına ulaştı. Ve 2013’ten beri üretildi. Tesla bu sayıyı zaten çok daha pahalı bir EV olan Model S ile yendi. 2012’den bu yana yapılmış 260.000’den fazla ünite var. Model 3 bu rakamı yalnızca 2018’de aştı.

2013 yılında, Tesla’nın BMW gibi köklü bir şirketten daha fazla EV satabileceğini kim söyleyebilir? Bu utanç verici bir şey Volkswagen, ID ailesiyle dayanmaya istekli değil, bu yüzden pazara getirmek için yapılan yoğun yatırımlar.

Basın toplantısı BMW Group, Intel ve Mobileye (soldan sağa): Intel'den Brian Krzanich, BMW AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı Harald Krüger ve Mobileye Kurucu Ortak, CTO Profesörü Amnon Shashua Amon Shashua.

Strateji değişikliğinin arkasındaki adam Harold Krüger, gelecek yıl etkili olan istifasını zaten duyurdu. The Verge’den bir makale, çıkışının muhtemelen BMW’nin i ailesiyle sahip olduğu EV sınırını kaybetme konusundaki sorumluluğundan kaynaklandığını belirtiyor.

İstifa için verdiği sebeplerden biri, otomotiv endüstrisinin karşı karşıya olduğu “büyük değişiklikler” oldu. İronik olarak, gelecekteki iX3 gibi daha yüksek üretim çıktısı olan EV’lere ihtiyacı olduğunu gören kişi olabilir. Yeni Mini Cooper SE aksini söylese bile .

2018 BMW i3s: İlk Sürücü

Her neyse, BMW asla stratejide böyle bir kusur kabul etmez. Dolayısıyla, Nota’nın tekrarlayan “ şu anda gördüğümüz şey, elektrifikasyonun daha çok ana akıma doğru yürüyor” olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte, i3’ün ileride iki alternatifi var: Huzurlu bir ölüm – azar azar, bazı yıllar veya aylar içinde – ölmek ya da sadece Renault Zoe gibi ince değişikliklerle birçok nesiller olacak bir EV olmak. BMW’ye göre ikinci seçenek daha olası. 

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir