Kapat

Bob Lutz, Tesla Model 3’ün Mükemmel Uyum ve Bitirme Olduğunu Söyledi

Elon Musk hızla Lutz’in övgüsünü fark etti.

Elektrikli araç pazarını takip eden herkesin bilmesi gerektiği gibi, Bob Lutz ve Tesla her zaman en yakın arkadaş olmamıştır. 

İlk bakışta Lutz ve Tesla CEO’su Elon Musk’un hedefleri senkronize edildi. Lutz General Motors’dayken öncülüğünü yaptı ve Chevrolet Volt’un yapımı için savaştı. Görev süresi sona erdiğinde, Newsweek’e   “Bu ülkenin petrolden çıkması gerektiğine kesinlikle inanıyorum (…) Otomobilin elektrifikasyonu kaçınılmaz.” diye demeç verdi.

Ancak Lutz, Voltec plug-in hibrid aktarma organlarının ülkenin petrole olan güvenini azaltmanın anahtarı olduğuna inanıyordu. Geçtiğimiz on yıl içerisinde, plug-in hibritin üstünlüğüyle övünen ve düzenli olarak Tesla’dan ve hatta GM ve diğer eski otomobil üreticilerinden gelen elektrikli teklifleri eleştiren kablo haberleri ve otomotiv dergilerinde sık sık açıklamalar yaptı. 

Bununla birlikte, Road and Track hakkındaki son makalesinde Lutz, Model 3’ün kendisi üzerinde şaşırtıcı bir ilk izlenim bıraktığını kabul etmek zorunda kaldı. Lutz kısa bir süre önce MI, otoparkında Ann Arbor’da kırmızı bir Model 3 gördü ve incelemeye gitti. O, “rapor edilen özensiz montaj çalışmalarını, zayıf kapıları, lekeli boyayı ve Tesla CEO’su Elon Musk’un” üretim cehenneminin “kendi gözlerimle” diğer tezahürlerini “görmeyi bekliyordu.

Ama bu onun bulduğu şey değildi. Otomobili ilk kez şahsen yakından gören Lutz, sözleriyle “hakaretin ötesinde” olan kusursuz boya ve hassas gövde panellerine sersemletilmişti. “3,5 ila 4,5 mm boşluklar kelime sınıfı olarak kabul edilir. Bu Model 3 ölçütü idi.”

Elbette Elon Musk bunu fark etti ve nazik kelimelere teşekkür etmek için heyecanlandı. 

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 4 =