Kapat

Bu ne sürpriz! Ford ve VW EV Platformlarını Paylaşacak

Daha da iyisi, VW Ford’un MEB platformunu kullanmasına izin verecek.

Ford ve Volkswagen’in “sinerjileri tartışmaya” başlamasından bu yana ticari jargonun gitmesiyle, Alman otomobil üreticisinin Ford’un sadece EV’ler için modüler bir yapı olan MEB platformunu kullanmasına izin vermesi beklenenden daha fazlaydı. Şimdi Reuters, tartışmalara aşina olan kişilerin bunun gerçekten olacağını kesin olarak söyleyebileceğini bildiriyor. Bu ne sürpriz!

Volkswagen’in Ford’un MEB platformunu kullanmasına izin vermesi anlaşma için mantıklı bir dizi. Özellikle Alman şirketi MEB’yi e.Go gibi daha küçük otomobil üreticilerine satmaya istekli olduğu için kullanacak. Bu, platformu en fazla aracı sunmanın dışında daha ucuz hale getirmenin en kolay yoludur. Bu, Alman otomobil üreticisinin tahmin edilenden daha erken ölçek tasarrufuna ulaşmasına yardımcı olacak. Fakat bundan biraz daha karmaşık. 

MEB kullanan şirketler ne kadar çoksa Volkswagen için o kadar iyidir. Alman şirketinin, EV otomobil endüstrisinde, Betamax yerine VHS yönetimli video kasette standartlar koymasına yardımcı olacak. Veya Windows, Apple yerine bilgisayarlarda da aynısını yaptı.

Bu, VW’nin bu stratejiyi ilk uyguladığı zaman değil. Sadece orijinal Beetle ile ne yaptığını hatırlayın. Onun platformu, motoru ve şanzımanı, Meyers Manx kumul buggy’sinin muhtemelen en ünlü örneği olduğu diğer araçların altını çizdi.

VW dune buggy
Concours d'Elegance'deki Volkswagen Kimliği Buggy

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir