Kapat

Byton, Frankfurt’taki M-Byte Üretimini Açıklayacak

Byton için şov zamanı

Gelecek hafta Frankfurt Otomobil Fuarı’nda (IAA), Byton resmen tamamen elektrikli SUV modeli olan M- Byte‘ın üretim versiyonunu tanıtacak.

Dünyada ilk CES 2018’de tanıdıklarından beri Byton’u yakından takip ediyorum. BMW i’deki günlerinden birçoğunu tanıdığım yönetim ekipleriyle konuşmak için oradaydım.

O zamanlar, Byton ile ilgili farklı şeyler olduğuna, büyük tahminler yapan ve henüz üretime otomobil getirme sözlerini yerine getirmeyen diğer EV girişimlerinin bazılarından farklı olduğuna inandığımı bildirmiştim. Adil olmak gerekirse, bu şirketlerden bazıları hala var ama hala öngörülen zaman çizelgelerine sadık kalmayı ya da tek bir EV satmayı başaramadı.

Ä°lk

Öte yandan Byton, yalnızca 20 ay önce olay yerinde belirdi ve yansıtılan her dönüm noktasına çarptılar. Nanjing’de neredeyse tamamlanmış muazzam bir fabrikaları var (ziyaret ettim), Çin’de bir kaç perakende “Byton Place” showroomu açtılar ve önümüzdeki hafta Frankfurt’taki M-Byte SUV üretimini göreceğiz. M-Byte birkaç ay içinde seri üretime başlayacak ve CES 2018’de söz verdikleri gibi Byton’un 2019’da öngörülen perakende satış hedeflerine ulaşacağı görülüyor. 

M-Byte iki yapılandırmada sunulacak: 295 lb-ft tork pompalayan 268 hp elektrik motorlu bir arkadan çekişli model. Toplamda 470 beygir gücü ve 524 lb-ft tork olan çift motorlu dört tekerlekten çekiş seçeneği de var. Bosch, tahrik motorları ve güç elektroniği ile Byton’u tedarik ediyor.  

Standart pil takımı 71 kWh’dir ve isteğe bağlı olarak 95 kWh paketi de vardır. Byton ile bu rakamların, paketin toplam büyüklüğü değil, kullanılabilir enerji için olduğunu doğruladım. Byton, M-Byte üssünün 2020’de ABD’de başladığında 45.000 $ ‘a mal olacağını açıkladı ancak bu daha önce Çin mallarıyla ilgili herhangi bir tarife konuşması yapılmamıştı. Bunun nasıl yürüdüğünü görmek ilginç olacak.

M-Byte başlangıçta bu yılın sonunda Çin’de piyasaya sürülecek. ABD’de veya Avrupa’da 2020’nin ortasından sonuna kadar bir zamana kadar mevcut olmayacak, bu nedenle tarife savaşında o zaman çok şey olabilir. Gelecek hafta açıklanacak raporda Frankfurt’ta olacağız.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir