Kapat

Çin, Yabancı Bataryalara Sahip Araçlar için Teşvik Programını Onayladı

Tüm firmalar için daha adil bir uygulama oldu.

Çin’de 2015 yılından itibaren yerli batarya kullanmayan elektrikli araçlara teşvik programı uygulamıyordu ancak yeni yapılan düzenleme ile bu kaldırıldı. Şimdi yabancı batarya kullanan elektrikli araç firmaları da teşvik programından faydalanabilecek.

Önceden 7.500 dolarında olan sübvansiyonlar şu anda 3.500 dolar seviyelerine düşürüldü. Ayrıca bazı zorunluluklar da getirildi. Örneğin NEDC menzili 250 km olan araçlara verilmesi gibi.

Resmi olmayan bilgilere göre bu karar LG Chem firmasının Model 3 üretimi için Çin dışından batarya tedariki yapması için alındı. Tesla fabrikasından Çin pazarına yeni araçların üretilmesi Çin hükümeti tarafından destekleniyor.

Yine Çin programına göre önceden bir araç üretebilmek için %50 ortaklığa sahip bir Çin firması ile anlaşmanız gerekiyordu. Bu yeni program ile %100 yabancı firmalar da araç üretebilecekler.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir