Kapat

Çin’deki Elektrikli Otomobil Kullanıcıları Tesla Olmaz ise İkinci El Otomobil İstemiyor

Asia Times: “Çin’de kimse kullanılmış bir elektrikli araba istemiyor – Tesla olmadığı sürece.”

Asia Times, en son makalelerinden birinde Çin EV’lerinin yeniden satış konusunda “değersiz” olduğunu bildirdi. Tabii ki, değersiz bir abartıdır ancak eklentiler (ve ayrıca HEV’ler, FCV’ler) için düşük kalıntı değeri konusunda endişe verici bir sorun olduğu görülmektedir.

Quartz tarafından sağlanan veriler, geleneksel otomobillerin artık değerlerinin ilk üç yıldan sonra genellikle % 60-75’te kaldığını, elektrikli otomobillerde ise daha çabuk düştüğünü göstermektedir.

Makalede, çoğu EV’nin bir yıl sonra orijinal fiyatının % 35’ini şok ettiğini söylüyor .

“Quartz’taki bir rapora göre, Tesla’nın artık değeri – belli bir kullanımdan sonra bir arabanın gelecekteki değeri – bir yılda, herhangi bir Çinli EV modelinin değerinden çok daha yüksek, orijinal fiyatının % 70’inden fazla Aynı noktada. “

Yerli EV’lerin bu kadar çabuk değer kaybetmesinin nedenleri var. Örneğin:

  • teknoloji hızla ilerler (aralık, güç, özellikler)
  • Düşük güvenilirlik / sık onarım korkusu artı sivilceli satış sonrası servis

“Çin’de satılan ikinci el EV’lerin çoğu çevrimiçi aramalara göre yaklaşık iki ila üç yaş arasında. Ayrıca, bu araçlara ilişkin garantilerin sık sık süresi dolduğunu belirtti. “

Satış fiyatlarının, yeni modellere uygulanmış olsalar bile, kullanılmış arabaların artık değerini düşüren sübvansiyonlar / teşviklerden etkilendiğini eklemeliyiz.

Eklenti piyasası olgunlaşacağından, artık değer sorunu yavaş yavaş kaybolacaktır diye tahmin ediyoruz.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir