Kapat

Cupra Tavascan, MEB Platformuna Dayalı Elektrikli SUV Modeli

Yeni araç pratikliği, 225 kW’lık güçlü bir EV paketinde sportiflikle birleştirmek istiyor.

Ne zaman yeni bir uluslararası otomobil şovu kapılarını açarsa, başarısız olunca gazeteci arkadaşlarımız EV’lere odaklandığını açıkladılar. Mesele şu ki, her yıl elektrifikasyondan bahsetmeyen ya da sadece bir elektrikli otomobil satan, pille çalışan yeni bir model gösteren markalarla daha da ilgi odağı oluyor. Ve bu modellerin her zaman satılmaya daha yakın olduğunu biliyoruz. Supra’dan yeni Tavascan konsepti artık kullanıcılara sunulacak. 2019 Frankfurt Motor Show’da gösterime girecek ve MEB platformu ile üretim hatlarını kolaylıkla karşılayabilecek .

Volkswagen’in bu platform için büyük planları var. Bu niyetinde 2029 yılına kadar 22 milyon EV hacmi üretimine ulaşması ve 2028 yılına kadar 70 modelleri sunmak gibi bir plan. Bunlar arasında, muhtemelen çok fazla performans sunmayı amaçlayan bu elektrikli coupé SUV da mevcut.

Aracın her dingil için bir tane olmak üzere iki elektrikli motoru vardır. Cupra her birinin ne kadar güçlü olduğunu açıklamadı ancak kuzenlerinden, VW ID Crozz ve Skoda Vision iV’nin hepsinin aynı çıktıya sahip olduğunu tahmin edebiliriz. 75 kW (101 hp) ön motoru ve 150 kW (201 hp) arka motoru vardır tahmininde bulunabiliriz.

Diğer elektrikli coupé SUV’ler de Cupra’nın boyutları hakkında bir fikir veriyor. Skoda Vision iV 4.66 m (183.9 inç) uzunluğunda, 1.93 m (76 inç) genişliğinde ve 1.61 m (63.4 inç) yüksekliğinde olsa da, VW ID Crozz biraz daha kısa ve dar – 3 cm (1.18 inç) ve 4 cm (Sırasıyla 1,6 inç).

Dingil mesafesi iki kavramda aynıdır, 2,77 m’de (109 inç). Bahse girerim Cupra Tavascan’ın da benzer önlemleri vardır.

Tavascan’ın diğer elektrikli coupé SUV’lere kıyasla sunduğu tek fark 77 kWh pil takımıdır. Vision iV ve Crozz, 83 kWh pil takımı kullanıyor ve 500 km (310,7 mi) menzil vaat ediyor. Tavascan 450 km (280 mi) menzil vaat ediyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir