Kapat

Daimler Elektrikli Araçlar için En Az 10.000 İş Kalemini Azalttı

Alman üretici için “kış geliyor”

Artık geleceğin teknolojisi Elektrikli Araçlar. Bunu herkes biliyor ve herkes çalışmalarını sürdürüyor. Dünyanın önde gelen gruplarından biri olan Daimler de bunun farkında ve elektrikli otomobillere yatırım sayısını artırmaya başladı.

Şirket 2022 yılına kadar birçok elektrikli araç tanıttı ve ileride daha da fazlasını tanıtacak. Bu durumda elindeki iş kalemlerinden bazılarını azaltmak durumunda kalacak. Bu durum binlerce çalışanın işsiz kalması anlamına geliyor.

Reuters’e göre , en az 10.000 iş kalemi (en fazla beş basamak) kesilecek ve bu da toplam 304.680 iş kaleminin % 3’ünü temsil ediyor. Benzer bir duyuru yakın zamanda Audi tarafından açıklandı.

Zayıflayan otomotiv pazarı ve robotik uygulamalar ile otonom uygulamaların genişlemesi bu tarz kararların alınmasında etkili oluyor. Daimler bu konuya şu şekilde açıklık getiriyor;

“Otomotiv endüstrisi tarihindeki en büyük dönüşümün ortasındayız. Daimler rekabet ve yenilik artırmak için bir program başlatacağını duyurdu, kasım ortasında açıkladı. Bu programın bir kısmı, personel maliyetlerini 2022 sonuna kadar yaklaşık 1,4 milyar Euro azaltmak ve diğer şeylerin yanı sıra dünya çapındaki yönetim pozisyonlarının sayısını yüzde 10 azaltmaktır. ”

Umarız bu tip açıklamalar artmaz ve işsizlik sorunları ortaya çıkmaz.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir