Kapat

Delphi 800 V SiC İnvertörünü Piyasaya Sundu, 2,7 Milyar Dolarlık Sipariş Aldı

Delphi’nin 800 V silisyum karbür invertörleri başlangıçta yeni yüksek performanslı bir araçta kullanılacak.

Delphi Technologies bu ay elektrikli ve hibrit araçlar için 800 voltluk bir silisyum karbür (SiC) invertörün hacimli üretimi ile sektörde bir ilk haline geldi .

Silisyum karbür güç elektroniği (inverterler, şarj cihazları), her şeyden önce daha fazla menzile çevrilen geleneksel olanlardan önemli ölçüde daha yüksek verim ile karakterize edilir. İkincil sonuç, anahtarlama kayıplarından daha az ısıdır; bu, sürücüyü doğrudan daha küçük ve daha hafif hale getirir. Gerilim yükseldikçe, tüm yüksek güçlü kablolar 400 V sistemlerde olduğundan belirgin şekilde daha hafif olabilir.

Tesla’nın yakın zamanda yükseltilen Model S / Model X‘in (Raven versiyonları) gözle görülür şekilde çarpmasını sağlayan (diğer değişikliklerin yanı sıra) silikon karbür güç elektroniği kullandığını zaten biliyoruz . Ancak, Tesla henüz 800 V’ta değil.

Delphi Technologies, Volkswagen Group FAST Programının bir üyesi olan Cree’den Wolfspeed silisyum karbür esaslı MOSFET’leri kullanarak ve silisyum karbürün (SiC) üretim kapasitesine büyük yatırım yapan OEM’ler için nihai ürün üretiyor.

Müşterinin adı yoktur, bu yüzden Volkswagen / Porsche (800 V için itme konusunda ön planda olan) olduğunu tahmin ediyoruz .

“Delphi Technologies 800 volt invertör, en son teknolojiye sahip silisyum karbür MOSFET yarı iletkenlerini (silisyum karbür esaslı metal oksit yarı iletken alan etkili transistör geniş bant aralığı teknolojisi) kullanıyor. Şirket, son zamanlarda 2.7 milyar dolarlık bir müşteri kazanımı elde etti. Bu teknolojinin sekiz yıl boyunca önde gelen global bir OEM ile hacimli üretimi olacak. 2022’de, başlangıçta 800 volt’a kadar çalışan yüksek performanslı bir araç için piyasaya sürülmesi bekleniyor. ”

SiC invertörlerinin ilk hacimli üretimi 2022’de gerçekleşecekse, mevcut 800 V projelerinin ( Porsche Taycan da dahil ) ne deneceği merak edilebilir – bunlar muhtemelen ilk ve nispeten düşük hacimli projeler olarak kabul edilir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + seven =