Kapat

Dünya Premier: Byton M-Byte Üretimini Sunuyor

Ama bu bir SUV mu?

Bir SUV’a benziyor, ancak Byton’a sorarsanız , size dünyanın ilk SIV veya “Akıllı Sezgisel Araç” olduğunu söyleyecekler. Buna ne derseniz deyin, bugün Frankfurt Otomobil Fuarında, Byton resmi olarak ilk aracı olan M-Byte’nin üretim versiyonunu tanıttı. 

M-Byte 2021 başlarında başlayacak ve başlangıçta Çin pazarı ile sınırlı kalacak. Bununla birlikte, 2021’in ilk yarısında, Byton M-Byte’ı ABD’ye ve Avrupa pazarlarına ihraç etmeye başlamayı planlıyor. Bu lansman tarihi, 2019 yılının sonunda vaat edilen üretim başlangıcından itibaren 3-6 aylık bir gecikmeye dönüşüyor.

Byton temsilcileriyle konuştum ve hafif itirazın nedeni, kalite kontrolü için bir kaç ay daha istiyorlardı. Zaten 100’ün üzerinde ön üretim M-Byte’ı inşa etmişler ve tüm sıcak ve soğuk hava doğrulamasının yanı sıra küresel çarpışma testlerini de yapmışlar. Bununla birlikte, yeni fabrikaları henüz tamamlandı ve birkaç yüz üretim sürümü oluşturmaları ve müşteri tesliminden önce üretim sürecini iyileştirmeleri gerekiyor ve bu işlem birkaç ay daha sürecek.

Byton CEO’su Daniel Kirchert ile konuştuğumda, Çin yapımı birçok yeni otomobilin kalite sorunları ile piyasaya sürüldüğü gerçeğine özellikle tanık olduklarını ve bunun Byton’a olmadığından emin olmaya adadıklarını söylediler. Küresel bir marka olmayı planlıyorlar ve piyasaya sürüldüklerinde sadece bir kez vurulduklarını anlıyorlar ve M-Byte’ın müşteri teslimatlarına kesinlikle hazır olduğundan emin olmak için birkaç ay daha beklemeye hazırız. 

Şahsen, EPA menzili değerlerinin 72 kWh modeli için 200 mil ve 95 kWh sürümü için 260 mil daha yakın olacağına inanıyorum ancak 2020’de bu rakamları almak için bir süre kadar beklememiz gerekecek. 

M-Byte üretimi kesinlikle beklendiği gibi konsept versiyonundan uzak durmadı. Byton, aracı bu kadar hızlı bir şekilde üretime sokmak için, otomotiv dünyasında olduğu gibi gerçek araca ancak benzeyen vahşi bir konsept oluşturamadıklarını açıkladı.

Bunun yerine, bitmiş ürüne mümkün olduğu kadar yakın olan bir araçla yola çıkmaları gerekiyordu, test ve doğrulama sırasında gerekli olan ufak iyileştirmeleri ve ayarlamaları yaptılar. 

Frankfurt Fuarında Byton hakkında daha fazlasına sahip olacağız, herhangi bir sorunuz varsa bize bildirin ve biz hala buradayken Byton’a soracağız. 

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir