Kapat

Dünyanın En Hızlı Üretim Otomobillerinin Yüzde 33’ü Elektrikli

Beğen ya da beğenme, elektrik gücü giderek yükseliyor.

Elektrikli araçlar, En sık duyduğumuz argümanlar, bu makinelerin sürmeyi gerektirmediği veya çok ağır oldukları veya sızlanan elektrik motorlarının ruhu olmadığı şeklindedir. Evet, büyük bir V8 veya çığlık atan bir V12 için söylenecek çok şey var ancak önemli olan ses varsa, son derece gerçekçi motor notalarına sahip bir dizi video oyunu var.

Gerçek şu ki, elektrik gücü ciddi performans avantajları sunuyor ve bu yüzden Select Car Leasing’den yapılan bu çalışma oldukça dikkat çekici. Hibrit araçlar daha fazla yakıt verimliliği arzusundan doğdular ancak beygir gücü pek isteneni sağlamadı. Şimdi, dünyanın en hızlı otomobillerinin üçte biri, hibrit güç aktarma organları veya tam elektrikli çalıştırma ile bir şekilde elektriklileştiriliyor. 

Tüm yeni üretim arabaları için genelleştirilmiş 0-60 mil ve çeyrek mil rakamlarını içeren verileri inceledik. Bunlar genelleştirilmiş sayılardır – gerçek dünya sonuçları değişebilir – ancak bize otomotiv peyzajı hakkında genel bir bakış sunar. Listede Porsche Taycan gibi son gösterimler veya çekilecek performans istatistiklerini oluşturmayan Ferrari F90 Stradale gibi otomobiller yer almıyor. Ayrıca Faraday Future FF91’i Select Car Leasing’in listesinden hariç tutma özgürlüğünü de aldık çünkü henüz mevcut değil.

Bunu göz önüne alarak, yukarıdaki slayt gösterimiz için çalışmanın çeyrek mil kısmına odaklanıyoruz. Bu günlerde performans alanındaki elektrik gücünün ne kadar yaygın olduğunu görmek için listeye göz atın.

1. Dodge Challenger SRT Şeytanı

2. Bugatti Veyron Super Sport

3. McLaren P1

4. Porsche 918 Spyder

5. Ferrari LaFerrari

6. McLaren 720S

7. Rimac Concept One

8. Bugatti Veyron

9. Ferrari 488 Pista

10. Lamborghini Huracan Evo

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir