Kapat

Elektrikli Araba Almadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 10 Soru

EA sahibi olmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerin bir listesini sizlere sunuyoruz.

Geleneksel olarak güçlendirilmiş bir otomobilden tam bir elektrikli arabaya veya hibrit modele geçişi yapmak istiyorsanız, bunun cesur ve yeni bir dünya olduğunu göreceksiniz. Aküyle çalışan bir aracın sürülmesi, sahip olma deneyimi, gazla çalışan modelden farklı olmasına, özellikle düşük işletme ve bakım maliyetleri gibi birçok avantaja sahiptir. Yeni veya kullanılmış bir elektrikli otomobil satın almak istiyorsanız, pil gücüne geçmeden önce kendinize zor sorular sormak isterseniz bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

1. Otomobilin Çalışma Aralığı Yeterli mi?

Mevcut nesil elektrikli taşıtların 380 kmden daha fazla çalışabilmesiyle, menzil kaygısı tarihe karıştı. Yine de belirli bir modelin çeşitliliğinin en azından günlük gidip hafta sonu aktiviteleriniz için yeterli olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Bir elektrikli otomobilin tahmini ürün yelpazesiyle ilgili değelendirmenizi yapmanızı öneririz.

2. Aksi takdirde Araç İhtiyaçlarımı Karşılar mı?

Her türlü araçta olduğu gibi sizin ve aileniz için yeterince geniş düşünmeyi düşündüğünüz bir elektrikli aracın olmasını sağlamak için biraz araştırma yapmak isteyeceksiniz. Haftalık alışveriş gezileri, spor malzemeleri veya bebek arabası ve diğer çocuklarla ilgili ekipmanlar için yeterli kargo alanı olduğundan emin olun. Bütçenize uygun ve ihtiyaç duyduğunuz tüm özelliklerle birlikte gelen bir model seçin.

3. EA Kiralamalı mıyım, yoksa almalıyım?

Yeni araç kiralama şu anda tüm işlemlerin yaklaşık yüzde 30’unu oluştururken yayınlanan raporlar tüm EA’ların yüzde 80’inin kiralandığını gösteriyor. Peşinat ödemeleri ve aylık harcamalar genellikle geleneksel finansmana göre daha düşüktür ve otomobil üreticileri genellikle dahili maliyet indirimleriyle birlikte promosyonlu kiralama anlaşmaları sunar . Elektrikli bir aracı iki veya üç yıllığına kiralamak, özellikle çalışma menzili açısından en son teknolojiye ayak uydurabilmenizi sağlamaya yardımcı olabilir.

4. Aracı Nerede ve Nasıl Şarj Ederim?

Halka açık şarj istasyonlarının sayısı artıyor olsa da daha ucuz şarj etme yöntemleri geliştirilmeye devam ediliyor . Aracı Seviye 1 şarjı olarak adlandırılanlar için standart 110 voltluk bir prize takabilirsiniz, ancak sekiz ila yaklaşık 24 saat arasında bir süre alabilir. Daha iyi bir seçenek, boşalmış bir EA pilini dört saat kadar kısa bir sürede doldurabilecek Seviye 2 şarjını sağlamak için garajınıza 240 voltluk bir elektrik tesisatı çekmeniz lazım.

5. Yaşadığım, Çalışdığım veya Mağazamın Yakınında Toplu Şarj İstasyonları Var mı?

Piyasadaki daha uzun menzilli modellerden birini satın alsanız bile EA’nızı şarj etmeniz gerekecektir. Genel şarj cihazları tipik olarak kamuya açık otoparklara, perakende otoparklara, yeni otomobil satış noktalarına ve hatta bazı kentsel caddelere kurulur. Tesla, yalnızca kendi modelleri için kendi Superchargers ağını koruyor. Bununla birlikte şarj cihazları genellikle daha yüksek EA penetrasyonuna sahip kentsel ve banliyö alanları ile sınırlıdır. Kamu ünitelerinin çoğu Seviye 2 çeşidinde olsa da bazıları Seviye 3 ücretlendirmesi olarak adlandırılan şeyi sağlar. DC Hızlı Şarj olarak da bilinir, belirli bir EA’nın pilini yaklaşık 30-60 dakika içinde kapasitesinin yüzde 80’ine kadar çıkarabilir.

6. Bir EA’nın Masrafını Azaltmak İçin Hangi Teşviklerden Yararlanabilirim?

Federal hükümet yeni EA alıcılarına bir kerelik 7.500 dolar vergi kredisi veriyor ; Bir EA kiralıyorsanız vergi indirimi genellikle aylık ödemeleri azaltmak için işlem fiyatına uygulanır.

7. Bir EA için ne kadar beklerim?

Elektrikli bir araba ile uzun süreli bir ilişki kurmak isteyenler sonunda pil takımının yerini almanın ne kadara mal olacağı konusunda endişeli olabilir. Neyse ki federal yönetmelikler bir EA’nın güç hücrelerinin en az sekiz yıl veya 100.000 mil boyunca garanti kapsamında olmasını zorunlu kılmaktadır. Hyundai, Kona Electric’in ömür boyu bataryasında sorun olmayacağını belirtti.

8. Elektrikli Araba Sigortasının Maliyeti Nedir?

EA’lar için sigorta masrafları normdan daha pahalı olma eğilimindedir . Bir kaynak, primleri ortalama olarak benzer gazla çalışan modellere göre yüzde 21 daha fazla olduğunu açıkladı. Sigorta masrafı olarak EA’lar biraz pahalı durumda.

9. Yedek olarak hala içten yanmalı motor ile çalışan bir sürüşe ihtiyacım olacak mı?

Seviye 3 şarj istasyonlarının kurulması ile birlikte yeni bir içten yanmalı araca ihtiyacınız olmayacak. Şu an uzun menzil sağlayan araçlar satın alırsanız da bu sorunu yaşamayacaksınız.

10. Yeni bir EV mi yoksa kullanılmış birini mi satın almalıyım?

Elektrikli otomobil satın almak pahalı bir teklif olabilir; çoğu ana markalı model 30.000 ABD Doları fiyatla satılır; lüks EA’lar Tesla Model S’nin en üst sürümü için 100.000 $ gibi yüksek bir fiyatla satılıyor. Yeni bir model satın almak garantilidir ve (modele bağlı olarak) en son teknolojiyi ve bir ücret karşılığında en uzun kullanım alanını garanti etmenizi sağlar. Tesla’lar ve Chevrolet Bolt EV hariç, 7.500 dolarlık federal vergi kredisi ve belki kullanılmış EA alıcılarına verilmeyen devlete özgü teşvikler için hak kazanacaksınız.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + nine =