Kapat

Elektrikli Otomobiller için Oliver Zipse BMW’nin yeni CEO’su Oldu: Görevi Tesla’yı Yakalamak

Görevi, Alman şirketinin Tesla’yı yakalamasını sağlamak.

Size BMW i3’ün muhtemelen başka bir şeyle değiştirileceğini söylemiştik. Mevcut olanın ismi, konsept ve yapıdan tamamen farklı.  Reuters şimdi bunu onayladı. Ve halefi Oliver Zipse’nin de seçildiğini, çünkü paydaşların bu görev için en iyi adam olduğunu düşünüyor.

Zipse, 16 Ağustos’ta CEO olacak. 1991’de BMW’de kariyerine stajyer olarak başladı ve otomobil üreticisinin Macaristan, Çin’deki gibi ana tesislerde “verimli üretim ağı” olarak adlandırdığı şeyi kurmanın arkasındaki adamdı.

Tek başına bu, BMW’nin dünyadaki en büyük üreticilerden biri olmasa bile çok büyük kar marjlarına sahip olmasına yardımcı oldu.

Öte yandan, Krüger, BMW’nin Daimler’in premium otomobillerinde liderliğini kaybettiği ve Tesla’ya da zemin kaybettiği için sorumlu olandı. Bavyera şirketinin gerçekten endişelendiği şirket hangisi?

2015’te yürütme devraldığında Tesla, tam olarak Model S ile rakiplerini yenmeye başlıyordu, bu yüzden Krüger’in 2018’e kadar rekabetçi bir şey isteme zamanı gelmiş olacaktı.

Testte BMW i8 Roadster

İ ailesi – karbon fiber Life modülü ve alüminyum Sürücü modülü ile – tasarlandıkları gibi dayanıp dayanamayacaklarından emin değiliz ancak Krüger’in hatası muhtemelen fikirle ısrar edemedi.

Bundan daha fazlası, hissedarlar muhtemelen eskiye yakın CEO’su olmasını, özellikle de i3’ün düşük kar marjı sunduğunu ve BMW’nin ürettiği gibi olmadığını düşünerek şirketi benimsemediği bir geleceğe yönlendirdi.

Krüger’in Norbert Reithofer tarafından iyi sebeplerden dolayı halefi olarak seçildiğinden eminiz. Şirketin ihtiyaç duyduğu adam değildi. Zipse, tam (elektrik) kuvveti uygulayacak adam olacak mı? Hissedarlar öyle düşünüyor. Ve bu sefer haklı olmalarının garantisi yok.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir