Kapat

Elektrikli Otomobiller için Toyota e-TNGA Platformunun Özellikleri

Toyota, araç modellerine bağlı olarak 300 ile 600 km arası menzil elde etmek için 50 ile 100 kWh arası batarya kullanacak.

Bilindiği üzere her araç üreticisi farklı platformlar kullanmaktadır. Örneğin Volkswagen MEB platformuna dayalı araç üretmektedir. Toyota ise e-TNGA platformuna dayalı araç üretmektedir. Platform aynı zamanda araç mimarisini neye göre yapılandırdığınız ile alakalı bir konu. Firmalar tasarım parametrelerine göre bu platformlarda yol almak zorundalar.

Modüler e-TNGA sistemi Toyota ve ortak modeller olan Daihatsu, Lexus, Subaru, Suzuki tarafından planlanan küçük, orta ve büyük ölçekli araba çeşitlerini kapsayacaktır.

Platformun ana mantığı uzun batarya grubu ve arkadan çekişli araç dinamiğidir. Şimdi sizlere bu platformun özelliklerini sunacağız;

  • 50 kWh ile 100 kWh arasında pil kapasitesi
  • 300 km ile 600 km arasında batarya menzili
  • 80 ila 150 kW arasında güç çıkışı
  • arkadan çekişliönden çekişli ve dört tekerlekten çekiş sistemleri
  • çeşitli tipteki küçük, orta ve büyük arabalar için oluşturulmaktadır

Toyota bu platform ile yüksek kapasiteli batarya grubu ve yüksek güç çıkışlı elektrikli motor tercih etmiyor. Daha muhafazakar batarya grubu ve daha az güç çıkışlı motor tercihinde bulunuyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir