Kapat

FCA, Fiat 500 Electric İçin Üretim Hattına 788 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

İlk olarak, İtalya’nın Torino kentindeki Mirafiori tesisi yılda 80.000 Fiat 500 Elektrik üretebilecek.

Fiat Chrysler Automobiles ( FCA ), tamamen yeni Fiat 500 Electric için yeni bir montaj hattı inşa etmek üzere İtalya’nın Torino kentindeki ana Mirafiori tesisinde 700 milyon € ‘luk (788 milyon $) yatırım yaptığını açıkladı.

İlk robot bugün kurulduğundan ve bu yıl sonuna kadar ilk ön üretim 500 BEV üretileceği için ilerleme oldukça ilerlemiştir. Seri üretim 2020 yılının ikinci çeyreğinde başlamalı.

FCA ayrıca, yılda yaklaşık 80.000 adet üretim kapasitesine sahip Fiat 500 BEV üretimine yaklaşık 1.200 kişinin tahsis edileceğini söyledi.

Avrupa’nın en çok satan, tüm elektrikli alt kompakt modeli ( Renault ZOE ), en iyi yılında yaklaşık 40.000 satışa ulaştığından Avrupa’da ne kadar 500 BEV Fiat’ın satış yapabileceği belli değil. Üretimin önemli bir kısmının mevcut Fiat 500e’nin yerine Kuzey Amerika’ya ihraç edileceğini varsayıyoruz.

“Bugün dünyanın en büyük ve en tarihi otomotiv tesislerinden birinde modern bir Comau robotunun kurulması, Mirafiori tesisinin 80. yılını ve inşaatın başlangıcını kutlayan bir etkinlikle geçmiş ve gelecek arasında bir bağlantı oluşturuyordu.

“Bugünün kutlamaları Mirafiori için yeni bir bölümün açılışını kutladı. Tesiste kurulan platform elektrikli otomobillere özgü ve ilk uygulaması Fiat 500 BEV olacak. Bugün, ilk robot kuruldu ve tesisin geri kalanı olacak Gelecek aylarda düzeltilecek .. Sadece kaportacıda, tam otomatik bir kaynak işlemine olanak sağlayan toplam 200 robot olacak, ilk üretim öncesi modellerin üretiminin yıl sonuna kadar başlaması planlanıyor. Fiat 500 BEV’nin üretimine adanmış olması ve yeni montaj hattının yıllık 80.000 adet kapasiteye sahip olması ve bunun da genişleme potansiyeli var ”dedi.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir