Kapat

Ford ve Lincoln Tesla Supercharger Konseptini Ödünç Alıyor

Bu Ford şarj istasyonları dünya genelinde uygulanacak mı?

Ford / Lincoln‘ün Tesla’nın Supercharger tasarımını kendi hızlı şarj istasyonuna ilham kaynağı olarak kullanması bizim için şaşırtıcı değil. Tesla şu anda kendi kamu istasyonlarını tasarlayan ve dünyaya uygulayan tek otomobil üreticisidir.

Teknoloji çalışıyorsa, neden tekerleği yeniden icat edelim ki? İlk olarak diğer şirketler tarafından tasarlanan ve piyasaya sürülen başarılı ürünlerin ardından birçok şirketin ürünlerini kalıpladığını gördük. Dahası, Tesla elektrikli araçların geçişini daha da ilerletmek istediğini ve Supercharger ağını paylaşmaya istekli olduğunu her zaman sürdürmüştür. Ayrıca, ürünlerini başarı için bir model olarak kullanan diğer şirketlerle de ilgilenmiş gibi görünmüyor.

Ford geçmişte birden fazla EV ve PHEV yayınladı. Bununla birlikte, menzili kısaltılmış olduklarını kanıtladılar ve çoğu hiçbir zaman geniş çapta kullanıma sunulmadı bu yüzden çok iyi satılmadı. Yakında Ford, tamamen elektrikli Mustang ile 300 kilometrelik rossover’ı piyasaya sürecek. Lincoln, Aviator ve Corsair PHEV’lerin yanı sıra aynı platformda lüks bir otomobil de yapacak. 

Ford ve Lincoln’den gelecek olan bu EV’ler ile birlikte gelecekte tamamen elektrikli bir F-150 de dahil olmak üzere birçok planın yanı sıra otomobil üreticisinin şarj altyapısını düşünmeye başlama zamanı geldi.

Aşağıda Lincoln hızlı şarj istasyonu prototipinin bir görüntüsü var. Şirketin bunları üretip üretmeyeceğini bilmek istiyoruz. Ford şarj ağının tamamını yaymayı planlıyor musunuz? Öyle umuyoruz, ancak yalnızca zaman anlatacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir