Kapat

Ford, VW ile MEB Platformunu Daha Fazla EV için Kullanma Hakkında Konuşuyor

Mimariyi sadece tek bir elektrikli araç için kullanmak mantıklı değil.

Ford ve Volkswagen’in gelecekteki elektrikli araçlar ve kendi kendine sürüş teknolojisi ile ilgili projelerde birlikte çalışmak için resmi planlar yaptıklarını bir süredir biliyoruz. Temel olarak, VW Ford’un EV platformunu – MEB mimarisini  – yaklaşan bir elektrikli otomobil için temel olarak kullanmasına izin verecek.

Volkswagen Grubu, 2016’dan beri MEB platformunda çalışıyor ve o zamandan beri 7 milyar dolar yatırım yaptı. Gelecekte bir noktada grup tarafından elektrikli araç saldırılarının üretileceği vakıf görevi görecektir.

VW zaten başkalarının mimariye erişmesine izin vermeyi taahhüt etti. Otomobil üreticisi Ford ile aylardır ilerleyerek ekip çalışması hakkında görüşmelerde bulundu. Ford platformun kullanımından faydalanırken,VW, MEB mimarisini duvarlarının dışında kullanımda tutarak karlılığını artıracak. Bu arada Alman otomobil üreticisi Ford’un kendi kendine sürüş araç teknolojisindeki çalışmalarından da faydalanıyor.

Bunların hepsi söylendiğinde, Ford’un VW platformunu tek bir araç için kullanması çok fazla bir anlam ifade etmiyor. Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley, Alman ticari yayın Handelsblatt’a  tam olarak bunu söyledi. MEB platformunda yalnızca bir model üretmek sağlam bir finansal karar değildir. Bunun yerine, Ford ikinci bir model eklemeyi planlıyor ve yakında ortaya çıkabilir. Rowley dedi ki:

“Evet, bunun hakkında konuşuyoruz.”

Ford, VW’nin modüler elektrikli alet takımını kullanarak ilk EV için planlarını duyurdu. İlgili pazar için otomobil üreticisinin Avrupa operasyonlarından çıkacak. 2023’te başlayan altı yıllık bir süre boyunca, Ford Avrupa’da 600.000 MEB tabanlı EV sunacağını açıkladı.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir