Kapat

Ford-VW Ortaklığı Genişliyor, Mavi Oval EV’ler İçin MEB Platformu Alıyor

Ayrıca, iki şirket Argo AI’ya yatırım yapacak.

Beklendiği gibi Volkswagen ve Ford küresel ortaklıklarının büyük bir genişlemesini duyuruyorlar. İki şirket, elektrikli araçlar ve otonom teknolojiler de dahil olmak üzere bir dizi ek konuda birlikte çalışacak ve Argo AI’nın kendi kendine sürüş sistemine de yatırım yapacak ancak daha sonra başlayacaklar.

Bununla birlikte, genişletilmiş anlaşmanın en önemli noktası, Ford’un 2023’ten itibaren kendi elektrikli arabalarını tasarlamak ve inşa etmek için MEB mimarisi olarak da bilinen Volkswagen’in Modüler Elektrikli Araç Kiti’ni kullanması. Mavi Oval’e, altı yıl boyunca Avrupa’ya 600.000 araca kadar MEB parçaları ve bileşenleri sağladı. Ek olarak, iki otomobil üreticisi halihazırda Eski kıta için tamamen yeni bir ikinci EV’yi tartışıyorlar.

Volkswagen CEO’su Herbert Diess, “Geleceğe bakıldığında, daha da fazla müşteri ve çevre, Volkswagen’in sektör lideri EV mimarisinden faydalanacak” dedi. “Küresel ittifakımız daha büyük sözler vermeye başladı ve biz de işbirliği yapabileceğimiz diğer alanlara bakmaya devam ediyoruz.”

MEB platformuna ek olarak, Ford ve Volkswagen, Argo AI’da eşit bir paya sahip olacak ve bir araya getirildiğinde, iki otomobil üreticisi büyük bir çoğunluğa sahip olacak. Her iki şirketin de gelecekteki modelleri, özerk araç platformu firması tarafından geliştirilen kendi kendini süren sistemlere sahip olacak. Ayrıca, VW ve Ford, 2022’de planlı bir başlangıçla küresel müşterilere orta seviyeli kamyon teslim etme yolunda ilerliyor. Bunları, Avrupa için bir dizi ticari araç izleyecektir.

Ford Başkanı ve CEO’su Jim Hackett, “Ford ve Volkswagen, pazarda bağımsız ve şiddetle rekabet ederken, bu önemli teknoloji üzerinde Argo AI ile birlikte çalışmak ve birlikte çalışmak bize eşsiz bir yetenek, ölçek ve coğrafi erişim sunmamızı sağlıyor” dedi. “Çeşitli alanlardaki sinerjilerin kilidini açmak, akıllı bir dünya için bu akıllı araç çağında küresel ittifakımızın gücünü göstermemizi sağlıyor.”

İki üretici arasındaki işbirliğinin “iki şirket arasındaki karşılıklı sahipliği gerektirmediğini ve Argo AI’ya yapılan yatırımdan bağımsız olduğunu” belirtmek önemlidir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir