Kapat

Frankfurt Sokaklarında Mercedes Benz EQC Yol Testi

Sağlam ve sessiz, ama uygun bir EV mi?

Mercedes‘in taç mücevheri burada Frankfurt Motor Show’da sergileniyor, EQS konsept elektrikli sedanın dünya prömiyeri . Bununla birlikte, hiç kimse bir tür gösteri şov arabasında oturacak zaman bulamaz; Aslında, içeri girmemize bile izin verilmedi. 

Mercedes EQS

Bu yüzden bir sonraki en iyi şeyi yaptık ve Frankfurt sokaklarında bir yol denemesi için bir EQC 400’ü güvence altına aldık. 

Ocak ayında CES’te, Red Rock Canyon’a şafak vakti arabayla birkaç saat boyunca bir EQC’ye binme fırsatım oldu.  O sırada Mercedes gazetecilerin EQC’yi sürmesine izin vermiyordu, bu yüzden sadece bir yolcu oldum. 

Bu süre, EQC’nin üretimde olduğu ve Mercedes’in basın etkinlikleri için bir tedarik kaynağı olduğu için şimdi farklı olacaktır. 

Fark ettiğiniz ilk şey, EQC’nin tümü Mercedes. Hedefinin, müşterilerin ICE’den elektriğe geçişini mümkün olduğu kadar sorunsuz kılmak olduğu açıktı. Araç hakkında bir EV olduğunu gösteren çok az şey var. Sağlam ön ızgara ve bir egzoz borusunun olmayışı dışında bu, benzinle çalışan benzer GLC geçidinin bir başka versiyonu olabilir. İç Mercedes, çoğu Mercedes’te olduğu gibi konforlu ve zariftir. Ön koltuklar çok rahat ve güzel bir şekilde destekleyici. Mercedes MBUX bilgi-eğlence sistemi gezinmek için kolay ve nispeten sezgiseldir, biraz oynadıktan sonra. 

Sürüş İzlenimleri

İlk fark ettiğim şey, EQC’nin ne kadar sessiz olduğu. Tabii ki, tüm EV’ler tasarım açısından sessiz ancak bazıları diğerlerinden daha sessiz ve EQC muhtemelen bugün piyasadaki en sessiz EV’dir. Muhtemelen diyorum çünkü sürüşümün tümü Frankfurt şehri çevresinde daha düşük hızlarda olduğu için otoyol hızlarında test edemedim. Pedala basmak ve hızlanmanın nasıl hissettiğini görmek için birkaç tane düz düz yol açabildim. 

Şaşırtıcı bir şekilde, sürdüğüm EQC I, tam gaz altında ilerlemeden önce hafif bir tereddüt etti. Çok, belki de saniyenin 1 / 10’u değildi ama fark etmem için yeterliydi. Tesla Model 3 veya BMW i3‘lerime alışkın olduğum o anlık lansmanı yapmadım. Bununla birlikte, küçüktü ve çift asenkron 150-kW’lık motorların (408 hp ve 564 lb-ft tork) gücü devreye girdiğinde, EQC tam olarak harekete geçti. Sürükleme şeridi için hazır olmayabilir ancak neredeyse tüm potansiyel EQC sahiplerini tatmin edecek kadar güçlü olduğuna inanıyorum. Mercedes, EQC’nin 0-100 km/s hızı ,9,9 saniye süresinde alıntı yaptığını söylüyor. Bu doğru

EQC özel bir platform EV değildir ve C Sınıfı ve GLC hattıyla birçok bileşeni paylaşır. Ancak kesinlikle onu sürerek söyleyemezsiniz, bu yüzden EQC’de çalışan Mercedes mühendislerine teşekkür ederiz. Öncelikle, sürüş kalitesi mükemmel. EQC, en canlı parke taşlı caddelerde bile kolaylıkla kullanılabilir. İçinde bulunduğumuz şehir ortamı nedeniyle, kullanım özelliklerini test etmek için aracı gerçekten sınırlarına kadar zorlayamadım.

Ancak Ocak ayında, bir Mercedes mühendisiyle EQC’de uzun bir sürüş yapma fırsatını yakaladım ve EQC’nin Red Rock Canyon’daki dönüşlerini Las Vegas dışında açma kabiliyetini gösterebildi. EQC açıkça dinamik spor otomobil benzeri yol tutuşunda lüks ve rahatlık için ayarlanmış, ancak bazı ruhlu sürüş sunmak için çağrıldığında kendi başına tutabilir. 

Tahrik Modları ve Rejeneratif Frenleme

Dört sürüş modu ve ayrıca kişiselleştirilmiş bir ayar mevcıt. Dört standart mod şunlardır: Konfor, Spor, Eko ve Maks. Otomobil başlangıçta daima Konfor’a döner. Spor modunda, otomobil hattan daha fazla güç ve daha doğrudan direksiyon tepkisi ile en dinamik performansı sunar. Eco’da araba daha az güç sunar ve daha verimlidir ve Max Range’de araç mümkün olan maksimum menzili sağlar. Mercedes temsilcisi, Max Range’de araba sürmenin eğlenceli olmadığı konusunda bizi uyardı ancak sürücüyü en fazla menzile ulaştıracak. Bireysel mod, sürücünün belirli sürüş özelliklerini kendi tercihlerine göre kişiselleştirmesini sağlar.

  • KONFOR : Varsayılan ayar; gaz pedalı özelliği, konforlu bir sürüş stilini destekler, ancak sürüş stiline bağlı olarak otomatik olarak daha dinamik hale gelir.
  • ECO : Sürüş programı yüksek verimlilik ve düşük tüketime odaklandı.
  • MAX RANGE : Sürücünün mümkün olan maksimum menzili elde etmesine yardımcı olabilecek akıllı sürüş programı.
  • SPOR : Sürüş programı, en yüksek sürüş performansı için en iyi yanıt üzerinde duruldu.
  • BİREYSEL : Sürücünün her bir parametreyi ayrı ayrı özelleştirmesini sağlar.

Rejeneratif frenlemenin direksiyon simidinde ayarlanan beş farklı ayarı vardır:

  • D Auto  (duruma göre ECO Assist aracılığıyla toparlanma)
  • D + 
  • D  (düşük iyileşme)
  • D –  (orta dereceli iyileşme)
  • D – –  (yüksek iyileşme). Bu mod, tek pedallı sürüşü neredeyse mümkün kılar. Araç neredeyse tamamen durur ancak sürücü aracın yapay sürünme özelliğini devre dışı bırakmadığından hafifçe öne doğru sürülür. 

Akü ve Termal Yönetim

EQC’de toplam kapasite değil kullanılabilir kapasite olan 80 kWh pil bulunmaktadır. Mercedes, ne kadar rezerv kapasitesinin kullanıldığını bize bildirecek olan bataryanın toplam boyutunu gösteriyor. Paket, güç elektroniği ve tahrik motorlarının hepsi sıvı soğutmalı ve araçta ayrıca bir ısı pompası kullanılıyor.

Şarj ve Menzil

EQC, AC şarjı için 7,4 kW’a kadar sağlayabilen 32 amper onboard şarj cihazı ile donatılmıştır. Şahsen, bu kadar büyük bir batarya için 40 amperlik veya 48 amperlik bir dahili şarj cihazını tercih ederdim ancak Mercedes’teki insanlar şarj etme yeteneklerinin 80 kWh pilli bir EV için iyi olduğuna inandıklarını söylediler. DC Hızlı şarj için, EQC 110 kW’a kadar kabul ederek aracın yaklaşık 40 dakikada % 10’dan % 80’e kadar şarj etmesine izin verecektir. Bu, EQC’nin ana rakiplerinin çoğunun kabul edebileceğinden biraz daha yavaştır ve karmaşık çapraz alışveriş yapanlar için bir engel olabilir. 

EQC, WLTP’de 259 mil olarak değerlendirilir; bunun EPA derecesi üzerinde yaklaşık 230 mil olması gerekir. Bununla birlikte, araba ile olan deneyimim daha düşük olacağını, belki de şarj başına yaklaşık 210 ila 215 mil olacağını gösteriyor. 

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − one =