Kapat

Geely Yeni Elektrikli Otomobil Markası Olan Geometry’i Sundu

Şangay- Çin – Volvo ve Daimler’e yatırım yapan Çin’in en yüksek profilli otomobil üreticisi Geely, yeni enerji araçlarının üretimini artırma planlarını sürdürürken Perşembe günü Geometri adlı birinci sınıf bir elektrikli otomobil markasını piyasaya sürdü.

Bu haraket dünyada elektrikli sektörün artışı ile gerçekleşti ve artan talebe istinaden dünya üzerindeki elektrikli otomobil ihtiyacını karşılamak hedeflendi.

Geely Perşembe günü yaptığı açıklamada, Geometri’nin denizaşırı siparişler alacağını ancak çoğunlukla Çin pazarına odaklanacağını ve 2025 yılına kadar birden fazla segmentte 10’dan fazla saf elektrik modelini piyasaya süreceğini söyledi.

Şirket ilk modeli Geometri A için küresel olarak 26.000’den fazla sipariş aldığını röportajına ekledi. Modelin uzun menzilli versiyonu tek bir şarjla 500 kilometreye (310 mil) kadar seyahat etme kabiliyetine sahip olduğunu söyledi.

Geely, Singapur’daki bir etkinlikte Geometry’i tanıttı ve birçok şehrin satış hedefinde olduğunu belirtti.

Zhejiang Geely Holding Grubunun başkanı olan Conghui, “Geometri ve ilk ürününün piyasaya sunulması Geely’nin dünyanın en büyük 10 otomotiv grubundan biri olması hedefini artırıyor” dedi.

Geely, Çin’deki yeni nesil Akıllı elektrikli otomobilleri inşa etmek için geçtiğimiz ay Almanya’nın Daimler’iyle yeni bir ortak girişim startı verdi. Smart, Daimler’in küçük otomobil markasıdır.

Geely başka bir birimdeki Yuan Cheng Auto kamyonet gibi yeni enerji ticari araçlar da geliştiriyor.

Çin, saf akü elektrik, hibrit ve plug-in hibrid teknolojilerini içeren yeni enerji araçlarının (NEV) keskin bir destekçisi olmuş ve otomobil üreticileri için NEV satış kotası şartlarını uygulamaya başlamıştır.

Reuters raporuna göre küresel otomobil üreticileri önümüzdeki beş ila 10 yıl boyunca elektrikli araç teknolojisine yapılan harcamalarda yaklaşık 300 milyon dolarlık bir artış planlıyor ve bu rakamın neredeyse yarısı Çin’de hedefleniyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + thirteen =