Kapat

Genesis Yeni Bir FCEV İstiyor, SUV ve Bataryalı Otomobiller Tesla’yı Takip Edecek

Buradaki fikir, elektriğin lüks olduğu kavramına bir adım atmaktır.

Geçmişte Rolls-Royce lüks ününü şaşırtıcı bir bitiş ve sessiz hızı ile pekiştirdi – bu nedenle otomobillerinin isimleri hep hayali. Tesla premium segmentte hemen hemen aynı yaptı ancak pakete teknoloji ve güvenlik ekledi. Drive.com.au’ya göre Genesis artık elektrikli otomobil istiyor.

Hedef belli: Tesla’nın başarısını, özellikle lüks otomobiller arasında tekrarlamak. Bunun için, bu ağır yatırımı yapacak. Bu yatırımları  SUV , FCEV ve BEV üzerine olacak. Diğer lüks Asya markalarının benimsediklerinden daha başarılı olduğunu kanıtlayabilecek bir strateji. 

Lexus dışında çok az sayıda lüks marka, görüntülerini denetleyicilerinden başarıyla çıkarmayı başardı. Infiniti ve Acura çoğunlukla ABD pazarında iyice ilerlediler fakat neredeyse başka hiçbir yerde ilerleyemediler. Infiniti 2020’de Avrupa’dan çekileceğini bile açıkladı. 

Bu nedenle şirket, tüketicinin lehine eksiklikten çok uzak görünen bir tür otomobil gövdesi olan SUV’lara odaklanacak. Ve bu SUV’lerin temiz itiş gücü sağlayacağı kesindir. FCEV eklentisi olarak sunulan yedi kişilik GV80 gibi modeller de piyasaya çıkacak. 

Genesis GV80 Kavramı

Ancak piyasaya aynı şekilde gelmesini beklemeyin. 2020 yılında gelmesi beklenen, muhtemelen bir plug-in hibrid seçeneği ile normal bir araba olacak. Öyleyse Genesis, Porsche Macan ile rekabet edebilmek için beş kişilik olacak. 

Sadece 2021’de şirketin ilk BEV’si olacak. 2019 New York Otomobil Fuarı’nda sunulan Mint konseptinin yanı sıra, bir sedan ve bir de SUV olacak. Boyut olarak S ve X Modeline veya Model 3 ve Y’ye benzer olup olmadıklarından emin değiliz.

Genesis GV80 Eklenti Yakıt Hücresi Konsepti - New York 2017

Drive.com.au, tamamen yeni bir EV mimarisine dayanacaklarını, Hyundai’nin Kona / Kauai ve Kia Niro EV ve Soul EV için halihazırda yapmış olduğu yatırımlar göz önüne alındığında gerekli olmadığını düşünüyor. 

Bu yeni BEV’lerin yanı sıra, Genesis ayrıca bir FCEV’ye sahip olacağına söz veriyor. Hyundai Nexo’ya dayanan bir yapı oluşturacak. Muhtemelen Suudi Arabistan’da Hyundai ve Suudi Aramco kurmayı planladığı hidrojen istasyonlarından birinde satılacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir