Kapat

GM, Şarj Altyapısına Para Harcamak İstemiyor, Yatırımcı Arayacak

Otomobil üreticisi parasını daha fazla EV oluşturmak için harcamayı tercih ediyor.

Bazı EV hayranları – özellikle Tesla’yı tercih edenler  – otomobil üreticilerinin EV şarj altyapısını inşa etmeye yardımcı olması için çalışması gerektiğine inanıyor. Bunun nedeni, Tesla’nın Supercharger ve hedef şarj cihazı ağlarının inanılmaz değerini kanıtlamış olmasıdır. 

Ancak Tesla’nın yaptığı gibi başkalarının da böyle bir şey izleyeceği beklenemez. Diğer otomobil üreticilerinin Tesla’nın ayak izlerini takip etmeleri oldukça avantajlı olsa da, bazen böyle bir durum gerekli olmayabilir.

Henry Ford’un başka hiçbir otomobilin kullanamayacağı kendi benzin istasyonlarını kurma kararını verdiğini hayal edin. Kesinlikle çok büyük bir avantajı vardı. Ancak, bu gerekli değildi, çünkü otomobil üreticilerinin benzin istasyonu inşa etmeleri beklenmiyordu. Benzinli arabalar geldiğinde ve akaryakıt istasyonlarına ihtiyaç duyulduktan sonra inşaat başladı. General Motors Başkan Yardımcısı Mike Abelson şunları paylaştı:

“Sermayemizi hızlı şarj yapmak için harcamak istemiyoruz. Sermayemizi daha fazla EV oluşturmak için harcamak istiyoruz.”

“Ülke genelinde bunlardan binlerce olması gerekiyor. Önemli bir inşaat görevi olacak.”

Yatırımcıların GM’nin çabalarını desteklemekle ilgilenip ilgilenmediklerini yalnızca zaman gösterecek. EV’ler karayollarımızda daha popüler ve yaygın hale geldikçe, daha fazla şirketin ve yatırımcının katılması için daha iyi bir şans meydana gelecek.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir