Kapat

Hangi Elektrikli Arabalar Daha Ucuz Kiralama Ücretine Sahip?

Günümüzde araç kiralamak son derece önemli bir duruma geldi. Havaalanlarında veya iş seyehatlerinde sık sık araç kiralarız. Peki araç kiralarken nelere dikkat ederiz ? Mesela elektrikli araç kiralar mıyız? Bu makalemizde elektrikli araçların kira fiyatlarından bahsedeceğiz.

Yapılan araştırmalara göre elektrikli araçlarıj %80’i kiralama yolu ile lede ediliyor. Daha düşük ödemeler ve aylık harcamalar içeren leasing işleminin olağan faydalarına ek olarak, elektrikli bir araç kiralamanın birçok faydası var.

Yeni başlayanlar için bir elektrikli otomobili iki veya üç yıllık bir süre boyunca kullanmak, özellikle pil menzili açısından en son teknolojiye ayak uydurmanıza yardımcı olur. Üç yıl önce çoğu elektrikli otomobil 160 km menzili zorla giderken, 2019 için Tesla Model 3 ve Model S 500 kmden daha uzun bir süre boyunca yol gidebiliyor. Daha önce 300 km den fazla yol alabilen 8 farklı otomobil varken şimdilerde ise sayısız otomobil piyasaya sürüldü.

Dahası, finansal kiralama kurumu genellikle 7.500 ABD doları tutarındaki federal vergi kredisini sizlere sunar ve kiracının aylık ödemelerini azaltmak için doğrudan indirim işlemi uygular. Bu, bir EV’yi doğrudan satın almaktan ve bir sonraki yıla kadar beklemek zorunda kalmaktan veya almaktan daha iyi bir anlaşma olabilir.

Elektrikli otomobil kiralarken de marka ve modele göre fiyat farklılığı söz konusudur. Örneğin bir Nissan Leaf ile Tesla Model 3 arasında elbetteki bir fiyat farkı olacaktır. Bu fiyatlar kişinin bütçesinin elverdiği ölçüde değişebilir. Kiralama yapıldıktan sonra istenilen km veya yıl seçilir, kullanıcı aracını alır ve elektrikli otomobilin keyfini çıkarır ancak km veya yıl sınırı aşılırsa km başına 15 ile 35 cent arası ceza ödenir.

Gelelim fiyatlara. Aylık olarak bir elektrikli otomobil kiralamak istenirse 250 dolar gibi bir ücret ödenir. Bu durum hergün kahve almanıza eşdeğerdir. Tabi Tesla araçları için sağlam bir finansmana ihtiyacınız olacak.

Chevrolet Bolt ise aylık 429 dolar gibi bir ücret ile kiralanabiliyor. Görülebileceği üzere elektrikli otomobiller için fiyatlar cep yakmayan cinsten. Siz de elektrikli otomobil konforu yaşamak istiyorsanız kısa süre içerisinde bir tane kiralayıp kullanmanızı öneririz.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 4 =