Kapat

Hindistan’da Elektrikli Araçlar için Start Veriliyor

Ola Electric Mobility, 1 milyar ABD Dolarından fazla bir değere sahiptir

Ne zaman bir girişim 1 milyar ABD Doları değerinde bir yere ulaştığında, “tek boynuzlu at” haline gelir. Bu, geçtiğimiz günlerde bir Hint ulaşım çözümleri şirketi Ola Cabs’in EV paylaşım kolu Ola Electric Mobility ile oldu.

EV’lere yatırım yapmaya karar verdikten sonra, şirket geçtiğimiz günlerde Softbank’tan 250 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Tarihin kayda değer bir kısmı, paranın zaten sadece B Serisi olarak adlandırılan ikinci finansman turunda gelmesiydi ancak 2 yıllık çalışmadan sonra 1 milyar dolar değerine ulaşmak yeterli: 2017’de Ola Electric Mobility yaratıldı.

Bu girişimin amacı eskiden REVA NXR olarak bilinen Mahindra e2oPlus’a dayanan sadece elektrikli otomobil paylaşımı sunmak değil aynı zamanda onlarla çalışmak isteyen insanlara değiştirilebilir bataryalarla elektrikli olanak sunmaktır. Bu, daha temiz bir ulaşım aracının yanı sıra iş yaratma ihtiyacını da karşılamaktadır. Şirket nihai hedef 2021’de o ülkenin tamamında 1 Milyar EV satmak olmuştur.

Bu videoda, “Misyon: Elektrik” olarak adlandırdığı şeyin tanıtımını yapmak için Ola, Hindistan’ın, yoğun şehirleşmeye ve büyük şehirlerde hava kirliliğinin artmasına neden olan dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olduğunu hatırlatıyor. Ola’nın ana şirketi 2011 yılında kuruldu ve şimdi Uber’in bir rakibi olarak hareket ediyor. 

Bununla birlikte, Ola Electric Mobility sadece daha çevre dostu bir imaj oluşturmanın bir yolunu değil aynı zamanda emisyonlarla ilgili ülkelere genişlemenin bir yolunu arıyor. Ola, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’da zaten mevcut. Tek boynuzlu at olmak, kesinlikle iyi bir kimlik belgesi verir ve elektrikli arabayı hala pratik ya da pahalı bir seçenek olarak görülen ülkelere götürmeye yardımcı olur.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir