Kapat

Hino ve REE Ortaklığı ile Ortaya Çıkan Teker İçi Motor Teknolojisi

Tokyo Motor Show için daha öncede bahsettiğimiz gibi şov yapmak isteyen firmaların önemli bir noktası oldu. Hino ve REE firmaları da burada yeni teknolojiye sahip tekerlek içi motorun tanıttılar. Daha önce REE firmasının teker içi motor üreteceğini sizlere sunmuştuk ancak bu kadar net şekilde ilk kez sergilendi. Aşağıdaki videoda da görülebileceği gibi 6×6 tekerli bir araç platformunun ön tekerine yerleştirilmiş elektrik motoru ve aks sistemine dair görüntüler sunulmuştur.

İlk olarak havasız teker gibi görünen yapı gözümüze çarpıyor. Bununla ilgili firma henüz bir açıklama yapmadı. Teker yerinden söküldüğü zaman ise diğer aksamları görebiliyoruz. Tekerlek doğrudan normal bir otomobilin tekerlek göbeğinde olduğu gibi elektrik motoruna bağlanıyor. Elektrikli motor tekerlekler ve REE tekerlek sistemi arasındaki arayüzü oluşturmaktadır. Yayılmamış kütlenin artmamasını sağlıyor çünkü gerçekte araba yapısına bağlı olsa bile tekerlek içinde hareket edecek.

Motor direkt olarak disk frenine bağlı görünüyor. Fren kaliperi, motorun yatay olarak bağlı göründüğü bir mafsalla birleşiyor. Bu iki bölüm arasında bir veri birimi mevcut bu da ana kontrol ünitesi olarak kullanılabilir. Firma yine bu konuda ayrıntılı açıklama yapmadı.

Umarız bu sistemi yakında bir araç üzerinde görebiliriz.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir