Kapat

Honda E için Yeni EV Platformu 2025 Yılına Kadar Geliyor

Honda’nın yeni EV platformu “çok çeşitli vücut şekillerinde” kullanılacak.

Alt kompakt otomobil fanlarının hayal kırıklığına uğramasına rağmen, Honda ilginç yeni Honda e’yi ABD’ye getirecek gibi görünmüyor. Bu çok şaşırtıcı değil çünkü eyaletlerde bu büyüklükteki araçlara talep oldukça az.

Elbette, araç uzunluğu Honda e’yi serbest bırakma noktasından uzak tutan tek şey değil. Erken test sürüşleri genel olarak pozitif olmuştur ancak  bildirilen 125 milde, sürüş menzili de çok kısa bir sürede artmıştır. Kesinlikle bu banliyö bir araç olarak bazıları için yeterli olacaktır. Ancak, Clarity Electric ve 89 mil menzili gibi Honda, ~ 250 mil şu anda norm olduğu bir pazarda rekabet etmekte zorlanacaktı.

Yine de Honda, orta büyüklükteki sedan ve geçitler gibi daha popüler segmentlerde daha büyük araçları barındıracak küresel bir elektrikli araç platformu planladığını söylüyor. Honda’nın elektrikli araç geliştirme baş mühendisi Tetsuya Hasebe, e’nin sınırlarının farkındadır. Bir sonraki platformun daha geniş çekiciliğine sahip olacağını söyledi. Said Hasabe, “Honda e’den farklı bir amacı var” dedi. “Bu şehirlerarası ve uzun mesafeli seyahat etmeyi hedefliyor.”

Honda’nın güç ünitesi geliştirme sorumlusu Ayumu Matso, gelecekteki elektrikli araçların sadece daha ileriye gideceğini değil, platformun da daha büyük tekliflere izin vereceğini söylüyor. “Bu yeni mimari düzgün sürüş ve yüksek verimli ambalaj elde etmek için tasarlandı. (…) C-segment ve D-segment modellerimizden hoşlanan müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacağına inanıyoruz.” 

Bu yeni platform geçtiğimiz hafta CEO’nun Takahiro Hachigo tarafından Honda’nın özerk sürüş ve mobilite hizmetleri hedefleri ile görücüye çıktı. Hachigo brifing sırasında, “Mühendislerimizin yeni zorluklar üstlenebilmesini sağlayan yeni bir yapı başlattık.” Dedi. “Ar-Ge odağımızın alanlarını, gelecekteki yeni değerler yaratmak için ileri teknolojiye ve diğer Honda operasyonları ile birlikte benzersiz Honda ürünleri geliştirmek için var olan alanı açıkça ayırdık.”

Dünya sahnesinde daha küçük bir otomobil üreticisi olarak Honda’nın elektrifikasyon hedefleri nispeten mütevazı. Japon otomobil üreticisi, 2030 yılına kadar küresel sanatçısının üçte ikisini “elektriklendirmek” istiyor. Honda, küresel satışlarının yüzde 15’inin 2030’a kadar EV’ olmasını istiyor. Yeni platformdaki ilk araçlar, 2025’te piyasaya sürmeyi hedefliyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + five =