Kapat

Hyundai Veloster N ETCR Elektrikli Yarış Arabası

Tek elektrik motoru ortada monte edilmiştir.

Elektrikli otomobiller bu yılki Frankfurt Otomobil Şovunun her köşesinde fırlıyor. Volkswagen ID.3 ve Mercedes GLC 350e gibi çeşitli hibrit teklifleri gibi tam EV sürümlerine ek olarak, Hyundai tam teşekküllü bir elektrikli Veloster yarış arabası ile ortaya çıktı. Veloster N ETCR olarak adlandırılan bu araç, Hyundai’den gelen ilk teklif ve yeni ETCR şampiyonasında yarışacak.

Dışarıdan, EV yarışçısı içten yanmalı mevkidaşı N TCR’ye çok benziyor. 350 beygir gücünde (261 kilowatt) 2.0 litrelik dört silindirli turboşarj yerine, ETCR tek bir elektrik motoruna sahip. Maalesef, Hyundai’nin henüz sunacağı herhangi bir güç derecesi bulunmuyor – tam bir test programının Eylül ayında başlaması planlanıyor. ETCR hakkında son derece merak uyandıran şey sadece elektrik gücü değil aynı zamanda arka tekerleklere de gönderilmesi.

Doğru, bu Hyundai Veloster arkadan çekişli. Tek bir elektrikli motor öne değil, sürücünün arkasına monte edilmiş olduğundan daha da iyi bir hal alıyor. Bu yüzden, bu Veloster turboşarjlı önden çekişli TCR’ye benziyor olsa da, pistte tamamen farklı bir hayvan olmalıdır.

“Bugün, Hyundai Motorsport tarihinde özel bir kilometre taşı yaşadık” diyor Hyundai genel başkan yardımcısı ve ürün bölümü başkanı Thomas Schemera. “ETCR düzenlemeleri için özel olarak tasarlanan ilk elektrikli yarış otomobilimiz Hyundai Veloster N ETCR’yi ortaya çıkarmaktan gurur duyuyoruz. Bu anı bir süredir bekliyorduk ve şirketimiz için bu heyecan verici yeni bölümü açmaktan heyecan duyuyoruz. ”

İlginç açıklama, detaylara biraz ışık tutuyor ancak bu Veloster elektrik motorunu orta-motor düzeninde arkaya gönderirken renkli grafiklerin ve devasa arka kanadın altında başka neler saklandığını görmeyi çok merak ediyoruz. Şimdilik, 12 Eylül’den itibaren 2019 Frankfurt Motor Show’da dikkat çekecek.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir