Kapat

I-Pace’den Sonra Jaguar Sözlükteki Araba Tanıtmasını Değiştirmek İstiyor

Neden bir otomobil “içten yanmalı motoru” Oxford tarafından tanımlanıyor?

Motoring Research’teki arkadaşlarımız için olmasaydı, bu fark edilmezdi. Geçtiğimiz 29 Temmuz’da Jaguar İngiltere, I-Pace’yi inşa etmeden önce muhtemelen hiç gerçekleştirmediği bir şeyi tweetledi: bazı sözlükler ‘araba’ kelimesini itici güçleriyle tanımlar. Ve Oxford English Dictionary’e göre bir araba “içten yanmalı bir motorla çalışan ve az sayıda insanı taşıyabilecek tipik olarak dört tekerlekli bir yol aracı” dır. Nasıl olur?

Gerçek şu ki, Oxford’un “araba” kelimesini tanımlaması, modern elektrikli otomobillerin kendilerini güvenilir bir ulaşım aracı olarak sunmadan önce yarattığı eski bir yol olmalı. Şey, bu sadece güncelleme meselesi. Sadece Oxford İngilizce Sözlüğü’nde değil, bazılarında da güncelleme lazım.

Cambridge Sözlüğü’nün aracı nasıl tanımladığını kontrol etmeye gittik ve onun “motorlu bir yol aracı, dört tekerlekli ve az sayıda insan için koltuk” olduğunu belirtti. Peki ya elektrik motorları?

Dictionary.com web sitesi “ile eşanlamlı olarak “otomobil” tanımlayan otomobil “. “Sıradan yollarda çalışması için tasarlanmış ve tipik olarak dört tekerleği ve bir benzinli veya dizel içten yanmalı motora sahip olan bir yolcu aracı”.

American Heritage Dictionary aynı şekilde gider. “Araba” otomobil “ kara taşımacılığı için kullanılan genellikle dört tekerlek ve bir içten yanmalı motora sahip bir kendinden tahrikli yolcu taşıtı.

Collins Sözlük olarak “otomobil” yolcu az sayıda oda ile bir motorlu taşıt.” Ve motoru “makine üretmek için makine, araç veya teknenin çalışabilmesi için hareket üretmek için elektrik veya yakıt kullanan kısım” olarak tanımlar.

Merriam-Webster’dan ne haber ? “Bir araç tekerlek üzerinde hareket eden”. “Yolcu taşımacılığı için tasarlanmış genellikle dört tekerlekli bir otomotiv aracı” olarak tanımlanmış.

MacMillan ayrıca herhangi bir tartışmadan kaçınır. “Araba” tanımı tam anlamıyla: “bir sürücü ve birkaç yolcu için bir yol aracı. Araba kullanan birine sürücü veya sürücü denir.”

Jaguar I-PACE

Jaguar Land başkanı David Browne “Tüketici dostu olmasını sağlamak için herhangi bir yeni araç veya teknolojinin adına çok fazla zaman ve düşünce konuluyor, bu nedenle otomobil tanımının biraz modası geçmiş olduğunu görmek şaşırtıcı”.

“Bu nedenle, geleneksel içten yanmalı motorlardan daha sürdürülebilir güç aktarma mekanizmalarına geçişi yansıtacak şekilde çevrimiçi sınıflandırmasını güncellemek için Oxford İngilizce Sözlüğünü ve Oxford Sözlüklerini davet ediyoruz.”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir