Kapat

İngiltere Hükümeti Elektrikli Taksiler için Vergileri Kesiyor

Ulaştırma Bakanlığı (DfT), hükümetin hava kalitesini artırmak ve hava iyileştirmek amacıyla elektrik taksileri için karayolu vergisini kesiyor.

Şimdiye kadar, yeni Londra Elektrikli Araç Şirketi (LEVC) elektrikli taksisini satın alan taksiler daha yaygın olarak yol vergisi olarak bilinen Araç Tüketim Vergisi (VED) ‘nin prim ücretini ödemek zorunda kaldı. Elektrikli taksiler normalde 320 sterlin, benzinli taksiler ise 465 sterlin vergi ödemek zorundalar. Şimdi ise hükümet, elektrikli taksileri 320 sterlinlik prim oranından muaf tutacağını ve LEVC taksi toplamını yılda sadece 145 sterline indireceğini söylüyor. Ve Dynamo Motor Company saf elektrikli taksisini çıkardığında, alıcılar hiçbir şekilde yol vergisi ödemeyeceklerdir.

Paris'te Londra Taksi LEVC TX eCity

Bu karar, daha kirletici alternatiflere göre sıfır emisyona sahip taksileri seçen taksi şoförleri ve şirketler için maliyetleri düşürmek ve daha çevre dostu araçların alımını artırmak için tasarlanmış bir dizi başka önlemi takip etmek için tasarlandı. Hükümet halihazırda taksiler için ücretlendirme noktaları kurmaya yönelik 20 milyon sterlinden fazla hibe vermiştir. Ayrıca araçlar için kredi indirimi oluşturmuştur.

LEVC TX elektrikli taksi taşımacılığı

Ulaştırma Devlet Bakanı ve Northampton North için Milletvekili Michael Ellis, son hareketin hükümetin hava kalitesini iyileştirme arzusuyla motive olduğunu söyledi.

“Hükümetin tutkusu, Birleşik Krallık’ın ülke net sıfıra [emisyon] doğru hızla ilerlerken bir elektrikli araç inşa etmek ve sahip olmak için dünyadaki en iyi yer olması” dedi. “Taksiler sokaklarımızın ikonik bir özelliğidir ve en çevre dostu taksiler için finansal teşvikler sunarak ve şehir merkezlerinde hava kalitesini iyileştirerek yaptığımız işten gurur duyuyoruz dedi.”

Paris'te Londra Taksi LEVC TX eCity

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir