Kapat

İngiltere Hükümeti Sokakta Şarj için Finansmanı İki Katına Çıkardı

Hükümet, 1000 şarj noktası için ödeme yapacağını iddia ediyor.

Hükümet, şarj istasyonlarını finanse etmek için 2,5 milyon sterlin daha vaat ederek, sokaktaki elektrikli otomobil şarjına yatırımını iki katına çıkardı.

Ulaştırma Bakanlığı’na (DfT) göre, ekstra para, yol kenarında konumlanan 1000 şarj noktasını ödeyecek. 2017’de, böyle bir aracı şarj edecek bir sürücü olmasalar bile, sürücülerin elektrikli araç (EV) mülkiyeti kazanmasına yardım etmesi amaçlanan orijinal yatırımı takip ediyor.

Yatırımın, daha az sayıda insanı sokak dışı park alanlarının olduğu yerlerde elektrikli bir araba almaya teşvik edeceği ve bu çevre dostu araçların zaten artan popülaritesini artıracağı umulmaktadır. Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği’nin (SMMT) verilerine göre, 2019’un ilk yedi ayında elektrikli araç satışları 2018’de aynı dönemde yüzde 70 artmıştır.

Şehir sokakta şarj elektrikli araba

Ancak hükümet, bu yıl 1.200 şarj noktası yüklemek için hazırlanan 16 yerel makamın daha önce görmüş olduğu planın bu talebi hızlandıracağını umuyor. Hükümet, 2040 yılına kadar benzinli ve dizel motorlu araçların satışını yasaklama planlarını çoktan belirledi ve 2050 yılına kadar “net sıfır emisyon” elde etmeyi ve hava kalitesini artırmayı umduğunu söylüyor.

Sıfırdan Yol olarak adlandırılan bu strateji, hükümetin projeye pompalamaya söz verdiği 1.5 milyar £ ‘luk bir kısmı olarak ücret noktalarını finanse ediyor. Bu para aynı zamanda, İngiltere’deki mühendislik firmalarına, şehir ortamına uygun yeni tür şarj altyapısı geliştirme planları ile 37 milyon sterlinlik bir yatırıma fon sağlamak için kullanılıyor. Fikirler arasında yeraltı “pop-up” şarj noktaları, kablosuz şarj ve güneş enerjili “şarj ön ödemeleri” yer alıyor.

Coventry İngiltere'de elektrik Londra Black Cab şarj

Ulaştırma Sekreteri Grant Shapps, İngiltere’nin altyapı inşa etme konusunda şimdiden büyük ilerleme kaydettiğini, ancak hükümet elektrikli araçlara geçiş yapanlar için hala hayatı kolaylaştırmak istediğini söyledi.

“Artık halka açık 20.000’den fazla şarj noktası olması ve elektrikli araç şarj noktalarının benzin istasyonlarına göre iki katına çıkması harika, ancak çok daha fazlasını yapmak istiyoruz” dedi. “Elektrikli araç sürücülerinin, evlerinin yakınındaki şarj noktalarının kullanılabilirliği konusunda güvende olmaları ve bir elektrikli araba şarj etmenin bir akıllı telefona bağlamak kadar kolay olduğu görülüyor.

“Bu yüzden şu anda yerel yönetimlerin, ülke genelinde sıfır emisyon devrimini güçlendirmek için gerekli altyapıyı oluşturmaya devam etmeleri için kullanabileceğimiz fonları iki katına çıkartıyoruz.”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir