Kapat

İrlanda 2030 Yılından İtibaren Benzinli ve Dizel Aracı Yasaklıyor

İrlanda Hükümeti 2030 yılından itibaren sadece elektrikli araç satışına izin verecek.

Dünyada’ki tüm ülkeler elektrikli araç dönüşümü ile ilgili eminiz görüşme aşamasında. Her ülke benzinli ve dizel araçları artık yasaklama fikrine sahip. İrlanda’da bu ülkelerden birisi.

Hükümet CO2 emisyonlarını azaltmak için 2030 yılından itibaren benzin ve dizel araçları yasaklamayı düşünüyor. Bu tasarı İrlanda Çevre Bakanı Richard Bruton tarafından hazırlanıyor.

İrlanda hükümeti ayrıca yeni konut yapımlarında 10 araçlık park yeri ve 1 adet şarj istasyonunu kurma hedefinde. Ülke 2030 yılına kadar yani 10 yıl sonunda ülkede 1 milyon elektrikli araç olmasını amaçlıyor.

Hükümet, yaptığı açıklamada İrlanda’da enerjinin % 85 oranında fosil yakıtlardan sağlandığını ve emisyonların giderek arttığını bildirdi. Bu kapsamda güvenlik ve tedbir önlemleri için bu yasaklar getirilecek.

İrlanda haricinde Danimarka, İsrail, Hollanda, İsveç ve Hindistan da 2030 yılında benzinli ve dizel araçları yasaklayacak olan ülkelerdir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir