Kapat

İrlanda 2030’dan Sonra Tüm Yeni Benzinli Araç Satışlarını Yasaklayabilir

Ülke, çevresel anlamda da yeşil olmak istiyor.

Birleşmiş Milletlerin yalnızca dört yıl önce 2015 yılında kabul ettiği 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri var. Bu hafta başlarında yayımlanan İrlanda İklim Eylem Planı, bu ülkenin kendilerine nasıl ulaşmak istediğine dair ayrıntılı bir örnek sunuyor. İrlandalı motosikletçiler üzerindeki en büyük potansiyel etki, 2030 yılına kadar tüm yeni elektrikli olmayan araçların satışının durdurulmasından ibarettir. Bu planın hiçbir yerinde, motosikletlerden ya da diğer iki tekerlekli taşıtlardan yapılan herhangi bir kaydın, bunlardan ayrı olduğu düşünülmemesi önemlidir.

İrlanda hükümeti tanımına göre, EV’ler arasında hem Elektrikli Araçlar (BEV) hem de Elektrikli Hibrit Elektrikli Araçlar (PHEV) bulunmaktadır. Ek olarak, mevcut ICE yakıtlarında artan biyoyakıt içeriği de, bireysel taşıtların emisyonlarını daha doğru yansıtacak şekilde mevcut motor vergilerinin yeniden kalibre edilmesi gibi durumlar bu planın bir parçasıdır. Ülke, Plan’a göre şu anda İrlanda yollarında 950.000 EV bulundurmayı hedefliyor.

Raporda, pil fiyatlarının düşmesi ve çeşitli devlet ve vergi teşvikleri, genel EV’lerin satışının 2024 yılından itibaren artmasının beklenmesinin bir nedeni olarak gösteriliyor. Bu, İrlanda hükümetinin EV’lerin sonunda toplam sahip olma maliyeti konusunda ICE araçlarıyla aynı seviyeye ulaşmasını beklediği zaman ülke genelinde, 2030 tarihine kadar 800.000 EV’yi sürdürebilecek ayrıca 2020’de uygulanacak olan bir ICE araç hurdalama programını göz önünde bulundurabilecek ülke genelinde bir EV şarj altyapısını geliştirmek için iddialı bir plan mevcut.

Bu, MCN’ye göre kısmen Birleşik Krallık’a 2040 ICE yasağını 2032’ye getirme potansiyeline sahip olarak yanıt veriyor. Bu noktada, dünyanın dört bir yanındaki ICE araçlarını çok yakın bir zamanda imha etmeye başlamayı planlıyor – ama Quartz Ağustos 2018’de belirttiğine göre, son tarihlere sahip yasaların kabul edilmesi tamamen farklı bir konudur. Norveç’in vatandaşlarını ICE araçlarına göre EV’leri benimseme konusunda teşvik etme yaklaşımı, Reuters’e göre, 2017’de satılan otomobillerin %52’sinin EV’lerin etkileyici olmasına yol açtı .

Bu değişikliklerden ve / veya önerilen planlardan herhangi birinin nihayetinde motosikletçiler için getireceği kesin olarak söylenemez, ancak bu durumun meydana gelme olasılığı da söz konusu. En azından, motosiklet üreticileri not alıyor ve gelecekteki tasarımların ve teknolojik gelişmelerin nelere sahip olacağı hakkında karar veriyorlar.

1990'ların En İyi Spor Bisikletleri

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir