Kapat

ITT Cannon Sıvı Soğutmalı 500A ve 1000V’luk Yüksek Hızlı Şarj Fişlerini Sunuyor

Fişlerin ve kabloların hiçbir şekilde aşırı hızlı şarj edilmesinin önünü kesmeyecek gibi görünüyor.

Tesla Supercharger gibi 350 kW’lık şarj gücüne sahip olan şarj altyapılarının fişlerinin de özel olması gerekiyor. Aşırı ısıdan hasar görmemeleri ve ısıyı minimize eden teknolojiye sahip olmaları lazım. Bu bakımdan ITT firması sıvı soğutmalı şarj fiş teknolojisini kullanıcılara tanıttı.

Şirket, ultra hızlı sıvı soğutmalı High Power Charging çözümünün 500 A akım ve 1.000 V’luk bir gerilim altında ugulanacağını, mevcut gücün ise 500 kW olacağını söylüyor ! Yüksek hızlı şarj, Kuzey Amerika ve Avrupa pazarları için hem CCS1 hem de CCS2 modelleri ile sunulacak.

Şarj fişleri için firma tarafından yapılan açıklama şu şekildedir;

“ITT Cannon, elektrikli araç şarj çözümlerinde neredeyse on yıldır kanıtlanmış ve güvenilir bir firma olmuştur. Küresel erişim ve kullanılabilirlik açısından yeni kriterler belirlemiştir. ITT Cannon’ın sıvı soğutmalı DC Yüksek Güçlü Şarj çözümü 1000V ve 500A’e kadar şarj araçları şarj etmeyi hedefliyor. Ayrıca 5 dakika içerisinde 100 km menzile sahip olmalarını sağlıyor. ”

Açıkça belirtmek gerekirse Porsche bile 150 kW güç sınırına ulaşınca sistemlerinin aşırı ısındığını ve daha yüksek güç kapasitesi kullanamadıklarını belirtti. Bu çözüm ile araç şarjları daha yüksek kapasitelere kolayca ulaşabilecektir. Artık bu çözümün araçlarda ne zaman uygulanacağını bekleyeceğiz.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir