Kapat

Jaguar Yeni XJ ile Yeni Elektrikli Platformu Hayata Geçirdi

Aynı zamanda yeni Range Rover’ın temelini oluşturacak.

Jaguar Land Rover, büyük araçlar ve SUV’lar için tamamen elektrikli veya hibrit güç aktarma organlarına uyarlanabilecek yeni bir modüler araç platformu hazırlıyor.

Modüler Boyuna Mimari (MLA) olarak adlandırılan yeni platform, şirketin şu anda kullandığı beş farklı platformun yerini alacak. Jaguar Land Rover, birden fazla platformdan tek bir ölçeklenebilir mimariye geçerken, şirketin yeni yatırımcı gününde konuşan Nick Rogers JLR’nin ürün mühendisliği başkanına göre, “yeni ürünler ve maliyet iyileştirmelerinden kaynaklanan marj artışını sağlayacak.”

Bununla birlikte, uyarlanabilir bir platform kullanmanın maliyet tasarrufu faydaları olurken, bir yanmalı motor için yer olması gerekliliği, biri kullanılmasa bile, kabin alanından en iyi şekilde elektrikle kullanılabildiği gibi kullanılamaz.

Platforma dayanan elektrikli otomobillerde 292 mil menzil yapabilen 90.2 kWh pil, plug-in hibrit modellerde ise sadece 30 milden daha fazla elektrik verebilen 13.1 kWh pil kullanılacak.

Jaguar XJR575

İlk başta, tamamen elektrikli bir model olarak piyasaya sürülecek olan yeni Jaguar XJ ve bir sonraki nesil Range Rover’ın temelini oluşturacak.

Yeni XJ gelecek yıl sunulacak ve muhtemelen diğer MLA tabanlı makinelerin yanı sıra Jaguar Land Rover’ın Solihull tesisinde üretilecek. Bu, mevcut XJ kuşağı gelecek ay üretimden çıktığında, en azından şimdilik, Castle Bromwich tesisinde inşa edilecek son XJ olacağı anlamına geliyor.

Super News, önce tamamen elektrikli bir model olarak tanıtılmaya ayarlandı ancak Automotive News Europe’a göre altı silindirli benzinli bir versiyon daha sonra takip edecek.

2019 Range Rover P400 MHEV

2021’de yeni Range Rover, MLA’nın plug-in hibrid yeteneklerinden faydalanacak. Hem Range Rover hem de Range Rover Sport, MLA platformuna dayanacak ve hibrit çeşitlerle piyasaya sürülecek ancak dört Range Rover modelinden (Evoque ve Velar da dahil) bazı modellerde elektrikli bir model var.

MLA’nın tanıtımı, Jaguar Land Rover’dan tüm elektrikli ve plug-in modellerin girişinin başlangıcını işaretleyecektir. Bu, Avusturya’daki üçüncü taraf bir yüklenici tarafından inşa edilen I-Pace ile ciddi şekilde başlarken MLA mimarisini kullanmayacaklar.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + nineteen =