Kapat

Jaguar Yılda 150.000 kWlık Bir Batarya Üretim Kapasitesi Planlıyor

Jaguar Land Rover, İngiltere’de yeni elektrikli modellerin tahrik ünitelerinin ve batarya paketlerinin üretildiğini açıkladı. Pil hücresi için gigafactory oluşturmayı planlıyor.

Jaguar Land Rover’ın resmi açıklaması, şirketin Birleşik Krallık’taki bir dizi elektrikli modelin üretimi için hazır olduğunu söyledi.

Piyasaya sunulması için onaylanan ilk model, yeni nesil tamamen elektrikli Jaguar XJ’dir (mevcut neslinin sonuncusu, 5 Temmuz 2019’da üretim hattını kapsıyor).

JLR, yeni elektrikli modellerin 2020’de başlayacağı Castle Bromwich üretim tesisine ağır yatırım yapmaya karar verdi. İlk elektrikli model  Jaguar I-PACE, Magna tarafından Avusturya’da üretildi.

Ek olarak, şirket İngiltere’de tahrik ünitesi ve pil takımı üretimini (yılda 150.000 paketten) ilan etti:

“2020’de faaliyete geçen Hams Hall’daki yeni Akü Montaj Merkezi, 150.000 ünite kurulu kapasiteye sahip İngiltere’deki en yenilikçi ve teknolojik açıdan gelişmiş olacak. Jaguar Land Rover’ın global şirketinin evi olan Wolverhampton Motor Üretim Merkezi (EMC) ile birlikte EDU üretimi, bu tesislerin gelecek nesil Jaguar ve Land Rover modellerini güçlendirecek. ”

Basın açıklamasına göre, yaklaşmakta olan yeni nesil Modüler Boyuna Mimari (MLA), geleneksel, hibrit ve tüm elektrikli modelleri desteklemek için şirket içinde tasarlandı ve üretildi.

Jaguar Land Rover ayrıca İngiltere’de bir giga ölçekli pil üretim tesisini (pil hücreleri) de çağırıyor:

“Jaguar Land Rover bugün İngiltere’de elektrikli otomobil üretimine olan bağlılığını yaptığı gibi, devlete ve sanayiye, ülkeye büyük ölçekli pil üretimini getirmek için birlikte çalışmaya çağırıyor. Yeni nesil batarya teknolojisinin daha küçük, daha yoğun ve daha ucuz bataryalar yaratması için gerekli olan bu kritik adımlar, mevcut tedarik zincirini de destekleyecek ve büyütecek, bu da İngiltere’yi bugün yurtdışından tedarik edilen temel malzemelere daha az bağımlı hale getirecek.

Birlikte bu girişimler, gelecekteki giga ölçekli fabrikaları İngiltere’ye çekmek için otomotiv şirketlerine pil üretimi ve talebini mümkün kılıyor. ”

Jaguar Land Rover İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ralf Speth şöyle dedi:

“Kolaylık ve uygun fiyat, elektrikli araç alımını hepimizin ihtiyaç duyduğu seviyelere çekmeyi sağlayan iki önemli faktördür. Şarj işlemi, geleneksel bir aracı yeniden yakmak kadar kolay olmalıdır.

“Uygun fiyat ancak yurtdışından ithal etmenin maliyet ve güvenlik riskinden kaçınmak için burada, İngiltere’de taşıt üretimine yakın piller ürettiğimizde sağlanacak. İngiltere, üniversitelerimizdeki hammaddelere, bilimsel araştırmalara ve İngiltere’yi hareketlilik ve iş yaratma konusunda öncü kılmak için mevcut bir tedarikçi tabanına sahiptir. ”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + 10 =