Kapat

JLR Patronu: Elektrikli Otomobillerin Fiyatları Üç ile Beş Yıl Arasında Hala Yüksek Olacak

CEO, altyapının büyük ölçüde iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Jaguar Land Rover, EV pastasının büyük bir bölümünü istiyor ve I-Pace tümüyle elektrikli crossover ile büyük hedefliyor. Bu yıl Ağustos ayındaki satışlar model için özellikle iyi olmasa da Jaguar‘ın genel teslimatlarının kabaca yüzde 9 ila 10’unu oluşturuyor. Ancak, şu ana kadar İngiliz otomobil üreticisi için EV sektöründeki nispeten güçlü sonuçlara rağmen, Jaguar Land Rover CEO’su Ralf Speth, bugünün elektrikli otomobillerinin hala çok pahalı olduğunu itiraf etti. Ve bu yakın zamanda hiçbir zaman değişmeyecek.

 Autocar‘a konuşan Speth, pilli araçların otomotiv endüstrisinin geleceği inandığını söyledi. Bugünlerde atılacak en önemli adım, daha iyi bir şarj ağının entegrasyonu olmalıdır – şarj cihazlarına olan talebin artmasıyla birlikte, devrim gelecek. 

“Umarım altyapı sabittir,” dedi Speth kaynağımıza. “Elektrikli otomobillerin fiyatı hala çok yüksek çünkü daha geniş bir ürün yelpazesi yapmamız gerekiyor. Yani, arabayı şarj edemediğiniz için ihtiyaç duyulan büyük bir piliniz var. Eğer şarj edebiliyorsanız, pili küçültebilir ve maliyeti düşürebiliriz. “

Speth’in önümüzdeki üç ila beş yıl için öngördüğü yeni elektrikli araçların nihai müşteri fiyatları konusunda iyimser değil. Örneğin, Jaguar’ın kendi I-Pace’ı Amerika Birleşik Devletleri’nde 69.500 $ ‘lık MSRP değerine sahip, bu da onu 76.000 $ 2019 XJ’den sonra ülkedeki en pahalı ikinci Jag yapıyor. Ve bu muhtemelen en az 2025 yılına kadar değişmeyecek.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + eighteen =