Kapat

Kinetik 07, Caterham Tabanlı Elektrikli Araç Olarak Sunuldu

Aynı zamanda yollar için yasallık taşıyan iki kişilik bir araç.

Caterham’ın tek elektrikli ürünü, 2014’te ortaya çıkan havalı bir elektrikli bisiklet olabilir ancak Bulgar Kinetik Automotive, ülkenin ilk sıfır emisyonlu spor otomobilini inşa etmek için İngiltere tarafından geliştirilen bir mimari kullanacak. Dün Sofya’daki potansiyel yatırımcılar, müşteriler ve medya temsilcileri için özel bir etkinlikte buluştu ve bu etkinlikte açıklanan 07, çoğunlukla özel kullanım için tasarlanmıştır. Aynı zamanda caddelerde kullanılması için de yasal mevzuatlara uygun olarak üretilecek.

Bahsedildiği gibi spor araba, Caterham tarafından sağlanan hafif bir platformda üretiliyor. 2.7 saniyede 0-100 km/s hıza çıkan etkili bir elektrik motoru ile sunulacak. Temel model 644 beygir gücüne (480 kilovat) ve 800 Newton-metre torka sahiptir.

Şirketin kurucusu Teodosiy Teodosiev ve baş tasarımcı Kostadin Kostadinov kurdukları bu yapı hakkında şöyle bahsetti;

“Farklı fiziksel yasaların uygulandığı farklı dünyalarda bir spor araba kullanmak gibi” diyor. “Yoldaki yasallığı sağlayan oyuncağımızı sürmemizi böyle tarif ediyoruz. Genellikle arabanın dinamikleri iki boyutlu bir hesaplamadır. Bizim durumumuzda çok katmanlı hesaplamalar devreye girdi. Hub motorlarından tam arka güce geçiş yapabilir ve başka bir dinamik boyuta girebilirsiniz. Evet, muhtemelen bir direksiyonun arkasında daha önce böyle bir şey yaşamamışsınız. ”

07’nin yazılım mimarisinin neredeyse tamamı Kinetik ekibinden geliyor ve yapısında kullanılan bileşenlerin yaklaşık yüzde 90’ı elektrikli spor otomobiline özgü. Dış bileşenlerin çoğu, müşterinin isteklerine bağlı olarak daha fazla kişiselleştirme seçeneklerine izin veren 3D baskıdır.

İç mekan, üç farklı modda çalışan, yapılandırılabilir dijital ekrana odaklanarak minimalisttir. Her biri bir bakışta uygun miktarda bilgi dışında başka bir şey sağlamak ve “dikkatini dağıtmak yerine sürüş deneyimine yardımcı olmak” için tasarlanmıştır. Kabindeki malzemelerin çoğu “efsanevi İtalyan ve İngiliz geleneği” ile karıştırılabilir.”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − three =