Kapat

Kış Koşullarında Elektrikli Otomobil Kullanım İpuçları

Soğuk havalarda elektrikli otomobili nasıl kullanırsınız şimdi buna bir bakalım.

Kış mevsimi elektrikli otomobiliniz için menzil kayıplarına yol açabilir. Veya nominal kullanım yapmazsanız bazı sistemleriniz problem altında kalabilir. Ancak düzgün kullanım ile bu menzili geri kazanıp aracınıza zarar vermeden sürüşünüzü tamamlayabilirsiniz.

Hepimizin bildiği gibi araç bataryaları aşırı soğuğa pek aldırış etmiyor. Bu nedenle soğukluğun elektrikli arabanızın menzilini azaltacağını anlamak önemlidir ancak bazı ipuçları ile bir kaç km geri kazanım sağlayabilirsiniz. Şimdi sizlere yapılacak işlemleri adım adım anlatacağız.

Ön Isıtma

Akü ve yolcu bölmesi için ön ısıtma sistemini aracı sürmeden önce aktif etmelisiniz. Çoğu elektrikli otomobil ön ısıtma sistemi ile sizlere sunulacaktır. 240 Voltluk bir ön ısıtma sisteminin aktif olması akünün ısıtılması ve normal koşullarına ulaşmasını sağlayacak. Bu da sizlere ekstra menziller kazandıracak.

Kabin Isısı

İçten yanmalı motorların ısı sistemlerini incelersek motor destekli bir ısı kaynağı olduğunu görebiliriz. Isınan motordaki sıcak hava kabin içine gönderilir. Bu da ekstra olarak bir enerji harcamanıza gerek olmadığını gösterir ancak elektrikli otomobillerde böyle değildir. Isınma için bataryaya ihtiyacınız vardır. Isıtma sistemini ne kadar sınırlarsanız o kadar bir menzil avantajı sağlarsınız.

Düzgün Şişirilmiş Lastikler 

Lastik uzmanları yaz ve kış arasında lastik basınç ayarlarını düzgün yapmanızı önerirler. Kışın yere sağlam basmayan lastik çekiş sorunlarını beraberinde getirecek ve bu da bataryanızdan daha fazla güç çekilmesini sağlayacak. Daima maksimum basıncı kontrol etmeniz gerekecek.

Rejeneratif Frenleme

Menzili artırmak için sürekli olarak rejeneratif frenleme yapmak gerekir. Bu durum elektrik motorundan alınan enerjinin bataryalarda depolanmasını sağlar. Ayrıca ön ısıtma yapılan bir batarya daha fazla rejeneratif enerji kabul edecektir. Bu şartı da kulak ardı etmemek gerekir.

İçeriye veya Doğrudan Güneş Işığında Park

Soğuk havada özellikle elektrikli otomobilinizi garajlara park etmeniz önerilir. Soğuk havanın batarya üzerindeki olumsuz etkisi burada da geçerlidir. Ya da dışarı park etmek istiyorsanız kış aylarında güneş altına park etmeniz öneriliyor. Güneş bataryaların ve kabinin ısınmasını sağlar bu da ekstra enerji harcamanızı önler.

Eko Modları Kullanın

Kış aylarında araçlarınızı performans özelliğinde kullanmayın. Soğuk havaların oluşturduğu batarya düşüşü ve sizin performans modu kullanımınız eklenirse menziliniz hayli düşecektir. Araçlarınızı ekonomi modunda kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sonuç

Sonuç olarak kış aylarında aracınızı nasıl kullanacağınızı özetlemiş olduk. Yukarıdaki uyarıları dikkate aldığınız zaman ekstra menzil kazanmış olabileceksiniz. Burada önemli olan soğuk havanın bataryalar üzerindeki olumsuz etkisi ve bunları nasıl bir miktar azaltabiliriz planlarıdır.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir