Kapat

Lotus, Dünyanın En Güçlü Arabası olan Evija’yı ve EV’yi Sunuyor

İngiliz şirket 2.000 PS (1.963 hp) teklif edeceğini iddia etti

Hypercars  EV’lerin sunmaktan gurur duyduğu enerji verimliliğinin karşısındaki gibi bir şey olabilir. Fakat Tesla’nın EV’leri popüler yaptığını asla unutmamalıyız çünkü onları sürmeleri eğlenceli hale getirdi. Bu, elektrikli hırsı olan şirketlerin oldukça farkında oldukları bir şey. Pininfarina’yı kontrol edin. Veya 2.000 PS (1.963 hp) vaat eden yeni Lotus Evija’yı.

Lotus’un öğrettiği gibi Evija – ya da “E-vi-ya” olduğunu düşünüyorsanız, Arjantinli ilk kadın Evita Perón’u hatırlatıyor, gerçekten öyle. Her iki isim (İspanyolca Eva) Havva’dan gelir ve onun anlamı göre, “varlığı ilk” ya da “yaşayan bir” dir Lotus.

Tip 130 olarak da adlandırılan yeni köprü, 130 birim ile sınırlı olacak. Her biri, tarifnameye bağlı olarak – görevler ve vergiler olmadan 1,5 milyon sterlin – 2 milyon sterlin (2,5 milyon ABD doları) arasında fiyatlarla satışa çıkacak. Üretim ve teslimatlar 2020’de başlayacak ve bir tane alabilmenizi sağlamak için 250.000 £ (310.000 $) tutarında bir depozito verilecek.

Evija 4.46 metre (175.6 inç) uzunluğunda, 2 m (78.7 inç) genişliğinde ve 1.12 m (44.1 inç) yüksekliğindedir. Onun dingil mesafesi bildirilmedi. Lotus, bu hiper aracın en hafif, 1,680 kg (3,704 lb) olacağını belirtti.

Lotus Evija (2019)

Evija’daki bir diğer ironi, ağırlığının yanı sıra eski bir rakip Williams yardımı ile geliştirilmiş olması. Ya da daha doğrusu, Williams Advanced Engineering. WAE, Formula E’nin ilk dört testinde yer almıştır.

Otomobilde her bir tekerlek için birer tane olmak üzere dört elektrikli motor bulunacak ancak daha düşük yayılmamış kütle için arabanın merkezine monte edilmişlerdir. Xtrac tarafından sağlanan bir “tek hızlı, helisel dişli şasi planet dişli kutusu”, her bir motoru bir tahrik miline bağlar.

Pil, yolcu bölmesi yerine zemin altında dağıtılan hemen arkasında, aynı zamanda merkezi ile monte edilir. Arabanın bu düzenlemeyle nasıl davranacağını merak ediyoruz.

Lotus Evija (2019)

Lotus’un dediği gibi e-motorlar, Integral Powertrain Ltd.’den geliyor. “Sipariş üzerine özel bir eksenel düzenleme” içine yerleştirilmişler ve silisyum karbür inverterleri var. Her epiklik aktarım, diğer iki bileşenle Lotus’un EDU veya Elektrikli Tahrik Birimi olarak adlandırdığı şeye entegre edilmiştir. 

CPC tarafından Modena’dan tedarik edilen organı ile yalnızca montaj gerçekten İngiliz olacak. Lotus’un tarihi merkezi Hethel’de gerçekleşecek.

Şirket, Evija’nın ne tür elektrik motoruna sahip olduğunu belirtmiyor. Sadece, 3 saniyeden daha az bir sürede 0’dan 62 mil / saat’e (100 km / s) çıkmasını ve 211 mil’den (340 km / s) daha yüksek bir hıza erişmelerini sağlayacaklarını söylüyor. 

Lotus ayrıca pilinin 800 kW’ta şarj edilebileceğini de iddia ediyor. Tam şarj yalnızca 9 dakika sürer. Mevcut en iyi şarj cihazlarında, 350 kW ünite, yüzde 80’lik bir şarj işlemi 12 dakika sürebilir. Tam bir şarj 18 dakika sürer.

Lotus Evija (2019)

Toplam menzil, WLTP birleşik çevriminde 250 mil (400 km) ve aynı NEDC çevriminde 270 mil (435 km) ‘dir. Akü kapasitesi 70 kWh’dir.

Evija beş sürüş moduna sahip olacak: Range, City, Tour, Sport ve Track. Söylemeye gerek yok, artan performans açısından sipariş edilir. Lotus, tam olarak şarj edilmiş bir Evja’nın Track modunda yedi dakika boyunca tam güç sağlayabileceğini belirtti.

Bu araba hakkında hala cevaplanmayan bazı sorular var, ancak Pininfarina Battista’yı endişeli hissettirecek rakamlar sundu. Onları teslim etmeyi başarırsa, Evija, mükemmel kullanım sağlayan ilk ağır Lotus olarak kendi adına yaşayabilir. 

Çelişkili elektro-hidrolik direksiyon sistemi ile Evija bir EV olabilir ancak “saf direksiyon hissi” sunmak istiyor, Lotus muhtemelen elektrikli bir direksiyon ile mümkün olmadığını düşünüyordu. 

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir