Kapat

Lotus Evija Elektrikli Hypercar’ın Son Adı Olabilir

Tip 130 olarak bilinen, amiral gemisi Lotus 16 Temmuz’da piyasaya sürülecek.

Temmuz sadece ciddi bir şekilde hızlı arabalara karşı iştahı olanlar için önemli bir ay olacak çünkü Chevrolet sonunda motorlu Corvette’i tamamlayacak, aynı zamanda Lotus ilk köprüsünü açıklayacak. 16 Temmuz’da Londra’da veya C8’in prömiyerinden sadece iki gün önce yapılan ilk açıklamada Norfolk’tan gelen elektrikli makine, “Tip 130” proje adıyla, kendisinden önce gelen 129 “Tip” otomobilin başını salladı.

2008’den bu yana ilk yeni Lotus, sonuçta Auto Express tarafından yayınlanan yeni bir rapora dayanarak “Evija” ismini alabilir. İngiliz dergisi bu varsayımı, birkaç marka sınıfı altında “Evija” için dosyalanan bir marka bazında yapıyor. Uygulamayı keşfettikten sonra – bu arada 19 Haziran’da kaydedilmiş olan – AE daha sonra hipercarın adını denemek ve onaylamak veya reddetmek için Lotus ile temasa geçti. 

Lotus Tipi 130 teaser

“Evija” demek, Lotus’un Exige , Evora, Esprit, Europa, Elan, Elise , Excel, Elite gibi “E” harfi ile başlayan uzun model geçmişi göz önüne alındığında ya da daha ileri gidersek zamanla, 1950’lerden ikonik Eleven.

Lotus’un icra kurulu başkanı Phil Popham tarafından “akıllara durgunluk veren bir köprü” olarak faturalandırılan Tip 130 / Evija, gelecek yıl başlaması planlanan müşteri teslimatlarıyla kesinlikle yalnızca 130 örnekle sınırlı olacak. Teknik özellikler henüz Lotus tarafından sağlanmadı ancak söylenti değirmeni, yaklaşık 4350 mm (171 inç) Evora’ya kadar çıkacak bir otomobil için tamamen elektrikli güç aktarımının 1.000 hp’den daha fazlasını açığa çıkaracağını gösteriyor .

Toplamda 250 mil menzile sahip olacak Evija 16 Temmuzda açıklanacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir