Kapat

Mazda, MX-30’un Neden Küçük Bir Bataryaya Sahip Olduğunu Açıkladı

Elektrikli otomobili daha ucuz yapmak için bu paket seçildi.

Mazda MX30 tanıtıldığında 35.5 kWh batarya kapasitesine sahip, toplamda 143 beygir gücü ve 209 km menzile sahip olarak teknik özellikleri açıklandı. Geçen yıl piyasaya sürülen bu elektrikli arabanın herkes batarya kapasitesinin bu kadar küçük olduğunun sebebini soruyordu.

Mazda firması konu ile ilgili yaptığı açıklamada aracın daha ucuz olması için bu küçük batarya paketini seçtiğini açıkladı. Ayrıca firma yetkilisi ekstra kapasitenin CO2 emisyonunda olumsuz etki oluşturduğunu söyledi.

Peki ekstra batarya kapasitesi neden CO2 emisyonu oluşturur ? İçerdiği kimya bakımından geri dönüşüm periyodundan firma sorumlu olduğu için batarya kapasitesini küçük seçmek istediler.

Bataryanızın 160.000 km sonra değişme durumunda bu aracın emisyonu içten yanmalılar ile aynı olacak. Firma CEO’su Schultze, bir EV’ye 95 kWh’lik bir pil takımının takılmasının, otomobilin yaşam döngüsünün başlangıcından itibaren önemli ölçüde daha yüksek CO2 emisyonları üreteceğini ve bir noktada değiştirilmesinin ekolojik problemleri daha da artıracağını söyledi.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir