Kapat

McLaren Kısa Süre İçerisinde Elektrikli Bir Hiper Otomobil Üretimine Sıcak Bakmıyor

Batarya paketinin ağırlığı McLaren cephesini bu kararı almaya itiyor.

Elektrikli sektörün yaygınlaşması ile birçok firma bu sektöre adım atmaya başladı. Ferrari bile bu sektörde hibrit otomobillerini sunarken McLaren cephesi bu konuya çok aceleci yaklaşmıyor.

The Detroit Free Press‘e konuşan McLaren CEO’su Mike Flewitt, batarya teknolojisinin henüz elektrikli bir hiper otomobil için hazır olmadığını belirtti. Bataryaların ağırlıklarının istenilen düzeyde olmaması McLaren’in bu alana şu an yatırım yapmaması anlamına geliyor.

Tork ve gücün avantajlı olduğunu söyleyen CEO, elektrikli otomobillerde bu avantajı kullanacaklarını ancak araç ağırlığı ile bunu dezavantaja dönüştürebileceklerini ileri sürdü. Dolayısıyla bu dezavantaj batarya ağırlığından gelecek.

Her ne kadar McLaren %100 elektrikli bir otomobil için henüz hazır olmasa da, teknolojiden de uzak kalmıyor. Hibrit modellere bünyesinde yer veren firma 2013 yılında hibrit bir P1’i piyasaya sürmüştü.

Uzun vadede ise McLaren elektrikli otomobil sektöründe istediklerini almaya başlayınca tam elektrikli bir spor otomobil yapma fikrine sıcak bakıyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − ten =