Kapat

Mercedes-AMG One, Bugatti Chiron’a Rakip Bir Hız Gösterisi Yapıyor

Hepsi F1 güç aktarma organını deneyimlemekle ilgili.

Bugatti, bu ayın başlarında , saatte 300 mil (saatte 482 kilometre) bariyerini ihlal ettiğini açıkladığında dünyaya duyurdu. Fransız otomobil üreticisi Koenigsegg, Hennessey ve SCC Kuzey Amerika’yı alt etti ve övünmek haklarını.Ancak her otomobil üreticisi kayıtlarla ilgilenmiyor. Top Gear ile yapılan röportajda, AMG patronu Tobias Moers, Mercedes-AMG One ile hız rekoru elde etmek istemediğini söyledi. 

Röportajda Moers, “Hızlı bir yarışmayla ilgilenmiyorum.” Dedi. “350, 400 kmh yaparak, hız tutkusu olduğunu dile getirdi.” Bunlar hala çoğumuzun anlamadığı etkileyici hızlardır. Moers ilgisizliği 304.773 mil (490.484 kph) ayarladıktan sonra, hız rekoru peşinde koşmaktan emekli olduğunu açıklayan Bugatti’nin kendisinden ödünç alınabilir. Şirketin hedefi, 300 mil engelini aşan ilk şirket olmaktı. 

Moers neden hız kayıtlarını önemsemiyor? Ona göre, “Formula 1 güç aktarma mekanizmasını kullanma deneyimi en yüksek hızdan çok daha önemlidir.” Aşırı hız yaşamaya eğlenceli; Ancak, güvenli ve yasal bir konuda bunu yapmak zor olabilir. Hiç şüphe yok ki AMG One hızlı olacak; bir F1 aktarma organı barındırıyor. Fakat Moers haklı, bir araba yaşamak hızdan daha fazlası. Yavaş bir araba sürmenin zevkleri için güçlü bir argüman var. 

Ne yazık ki, AMG dışındaki herhangi birinin One’ın gerçek performans potansiyelini tecrübe etmesi aylar alacak. Teslimatlar 2021 yılının ilk çeyreğine kadar ertelenecek. Emisyon testleri, otomobil üreticisinin hem kabin içerisinde hem de aracın dışındaki gürültü seviyelerini yönetmek zorunda kalması için yeni düzenlemelere sahip olmasıyla zaman aldı. Mercedes arabayı yaklaşık iki yıl önce açıkladı. 

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir